Jak Polacy spędzą walentynki? Na wspólnym posiłku w domu lub maratonie filmowym we dwoje. Mastercard Love Index
 • 0
 • 2
11.02.2021

Jak Polacy spędzą walentynki? Na wspólnym posiłku w domu lub maratonie filmowym we dwoje. Mastercard Love Index

Wydatki Polaków z okazji walentynek wzrosły prawie czterokrotnie w ciągu ostatniej dekady. W tym roku królują zakupy prezentów przez Internet – w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba transakcji w Sieci w okresie walentynkowym wzrosła siedemnastokrotnie. Pandemia nie zniechęca do celebrowania – sprawiła, że jesteśmy bardziej kreatywni, planując święto zakochanych. Wspólny posiłek w domu przygotowany we własnej kuchni lub zamówiony z restauracji, a także maraton filmowy we dwoje – to najpopularniejsze pomysły na romantyczne walentynki według badania Mastercard Love Index.

Tegoroczne zestawienie jest wyjątkowe – nie tylko ze względu na sytuację na świecie, która wpływa na zwyczaje zakupowe konsumentów, ale również dlatego, że porównane zostały dane z roku 2020 i 2011. Można więc zaobserwować, jak zmieniały się trendy w walentynkowych zakupach przez ostatnią dekadę. Wydatki Polaków z okazji Dnia Zakochanych wzrosły w tym czasie o 388%.

Zakupy dyktowane sercem
Na co najwięcej wydają Polacy? Do tej pory największą popularnością cieszyła się romantyczna kolacja w restauracji. I tego, zgodnie z badaniem, będzie Polakom najbardziej brakowało. Ale brak możliwości wyjścia do lokalu nie zniechęca do świętowania. 56% badanych twierdzi, że wykazało się większą kreatywnością, planując tegoroczne walentynki.

Popularnymi prezentami dla drugiej połówki niezmiennie są kwiaty – wydatki na nie wzrosły niemal trzynastokrotnie (1284%) w porównaniu do 2011 r. Coraz częściej wręczamy też biżuterię. W ciągu dekady na wyroby jubilerskie wydawaliśmy coraz więcej (wzrost w porównaniu roku 2011 do 2020 o 260%). Co ciekawe, prawie połowa Polaków (48%) w najbliższe święto zakochanych podaruje ukochanej osobie także tradycyjną kartkę walentynkową.

Widocznym trendem są coraz częstsze zakupy prezentów walentynkowych w Sieci. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ich liczba wzrosła siedemnastokrotnie. W 2021 r. nieco ponad połowa Polaków (51%) również planuje zakup podarunku w e-commerce. Jednocześnie połowa badanych zapowiedziała wsparcie lokalnych biznesów, decydując się na zakup bukietu lub innego upominku w okolicznym sklepie.

Walentynki inne niż wszystkie
Pandemia utrudniła ludziom spotkania z bliskimi, ale nie powstrzymała ich przed szukaniem miłości. Prawie co piąta osoba (18%) odnalazła w minionym roku partnera lub partnerkę przez Internet. Popularne stają się także spotkania online – 19% badanych było w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na wirtualnej randce, a 22% założyło konto na portalu randkowym.

Obostrzenia związane z koronawirusem wpłynęły również na plany par związane z obchodami Dnia Zakochanych. W tym roku 45% zakochanych spędzi ten dzień w domu, przygotowując wspólnie posiłek. Prawie tyle samo ankietowanych (42%) planuje zamówienie jedzenia z dostawą. Popularnym pomysłem jest również maraton filmowy we dwoje (33%).

Plany Polaków na walentynki 2021:

 1. Wspólny posiłek przygotowany w domu – 45%
 2. Zamówienie jedzenia z dostawą do domu – 42%
 3. Maraton filmowy we dwoje – 33%
 4. Spacer w parku – 28%
 5. Spacer po rodzinnym mieście – 19%
 6. Piknik pod dachem – 16%
 7. Domowe spa – 15%
 8. Wieczór gier – 11%
 9. Piknik na świeżym powietrzu – 4%
 10. Wirtualna randka (np. Zoom, Facetime) – 4%

Inne ciekawe wyniki Mastercard Love Index w Europie

 • Włosi lubią błyskotki: najwyższe wydatki na biżuterię w poprzednim roku zanotowano we Włoszech. Wyniosły one prawie 33 mln dol.
 • Ukraińcy są hojni: na Ukrainie odnotowano dziewięciokrotny wzrost wydatków związanych z obchodami walentynek w ciągu ostatniej dekady.
 • Holendrzy dają kwiaty: ponaddwudziestotrzykrotny wzrost wydatków Holendrów na kwiaty w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
 • 2
Trwa pandemia. Jak Polacy spędzą walentynki?

Trwa pandemia. Jak Polacy spędzą walentynki?

Trwa pandemia. Jak Polacy spędzą walentynki?

11 lutego 2021