Jak jeździć bezpiecznie na autostradzie – przypomina w kampanii Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego
  • 0
  • 3
12.07.2019

Jak jeździć bezpiecznie na autostradzie – przypomina w kampanii Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego

W 2018 r. na polskich autostradach doszło do 434 wypadków, w których zginęły 52 osoby, a 636 zostało rannych. Dlatego Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego rozpoczyna kampanię edukacyjną „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste”. Jej celem jest przypomnienie o trzech zasadach zwiększających bezpieczeństwo.

Stowarzyszenie w ramach kampanii przygotowało spoty edukacyjne, których konwencja wprost oddaje przekaz akcji. Jak jeździć bezpiecznie na autostradzie? Proste obrazki, które jest w stanie narysować nawet dziecko, symbolizują trzy dziecinnie proste zasady, których powinien przestrzegać każdy kierujący pojazdem:

  • utrzymuj odpowiedni odstęp,
  • patrz w lusterka,
  • trzymaj się prawego pasa ruchu.

Zasady omawiane w ramach kampanii oraz inne wskazówki dotyczące zwiększania bezpieczeństwa na drogach prezentowane są w filmach. Można je zobaczyć na stronie internetowej oraz fan page’u Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Zachowaj bezpieczny odstęp – to dziecinnie proste!

Zachowanie odpowiedniego odstępu to pierwsza z kluczowych zasad bezpiecznego poruszania się po autostradzie. Przyjęto, że bezpieczny dystans mierzy się nie w metrach, tylko w czasie. 3 złote sekundy – tyle wystarczy, aby kierowca mógł zareagować i wyhamować, gdy samochód przed nim gwałtownie się zatrzyma. Pamiętajcie o tym!#3zasady#bezpiecznaustostrada#dziecinnieproste

Opublikowany przez PartnerstwoDlaBezpieczenstwaDrogowego Poniedziałek, 8 lipca 2019

Lipiec to  jeden z trzech najgorszych miesięcy pod względem liczby wypadków na polskich drogach. Jak wskazują policyjne dane, w 2018 r. 9,6 proc. (czyli 3029) wypadków miało miejsce właśnie w tym miesiącu. W sierpniu doszło do 2951 wypadków, czyli 9,3 proc. ogółu. Eksperci wskazują, że paradoksalnie to latem, podczas dobrych warunków pogodowych, dochodzi do większości incydentów na drogach.

Wypadki zdarzają się wszędzie. Uwagę zwraca jednak fakt, że polskie autostrady należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie. Jak mówi Maciej Wroński, członek zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, już w 2017 r. Najwyższa Izba Kontroli wskazywała, że na każdy tysiąc kilometrów na autostradach w porównaniu do innych dróg jest pięć razy więcej wypadków.

Tymczasem powinno być na odwrót. Przecież po to budujemy autostrady, oddzielamy jezdnie dla każdego kierunku pasem zieleni czy barierą, żeby było bezpiecznie. Dlatego dziwić może tak duży stan zagrożenia na tych drogach.

Problem nasila się na początku wakacji. Wtedy ruch na autostradach wzrasta i zaczynają poruszać się nimi ludzie, którzy po drogach szybkiego ruchu jeżdżą sporadycznie.

 

  • 3

12 lipca 2019

11 lipca 2019