Interchange i Money Exchange – dwie decyzje UOKiK i kara w wysokości 1,2 mln zł
  • 0
  • 0
12.03.2018

Interchange i Money Exchange – dwie decyzje UOKiK i kara w wysokości 1,2 mln zł

UOKiK wydał decyzje w sprawie Interchange i Money Exchange. Zakwestionował sposób prezentacji kursów kupna i sprzedaży walut. Przedsiębiorcy musieli zmienić tablice z kursami, a Interchange otrzymał ponad 1,2 mln zł kary.

Kantory należące do sieci Interchange działają w miejscach popularnych wśród turystów, np. na lotniskach i dworcach. Urząd wszczął postępowania pod koniec 2016 r. Podstawą do podjęcia działań było zawiadomienie Narodowego Banku Polskiego. UOKiK otrzymał również skargi bezpośrednio od konsumentów, w tym od zagranicznych turystów, którzy zostali wprowadzeni w błąd co do wysokości kursów walut.

Zwyczajowo w kolumnie lewej znajduje się kurs skupu waluty, a w prawej kurs sprzedaży. Tablice w kantorach prowadzonych przez Interchange Polska i Money Exchange Poland (działają w ramach jednej sieci Interchange) miały odwrotną kolejność. Z tego powodu wielu klientów myślało, że wymienia walutę na złotówki po wyższym kursie prezentowanym po lewej stronie tablicy.

Tymczasem różnica w stosunku do innych kantorów sięgała nawet 30 proc. Przykładowo, konsumenci za 100 euro otrzymywali około 300 zł zamiast około 400 zł.

W toku postępowania okazało się, że kantory od kilku lat otrzymywały reklamacje klientów. Anulowały znaczną ilość transakcji na ich wniosek. Zapytaliśmy o liczbę reklamacji konkurentów, którzy stosują prawidłowe tablice. Rezultat? Nie wpływały do nich prośby o zwrot pieniędzy, a liczba transakcji anulowanych wynosiła zero lub była symboliczna. To potwierdza, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na tablicy w kolumnie lewej znajdziemy kurs skupu waluty, a w prawej kurs sprzedaży. Decyzji dotyczącej Interchange nadaliśmy rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że musi natychmiast zmienić tablice. Money Exchange dobrowolnie zmienił praktykę – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Spółka Money Exchange uniknęła kary finansowej. Z kolei na Interchange urząd nałożył ponad 1,2 mln zł kary (1 238 332 zł). Na jej wysokość wpływ miało to, że ten kantor nie zmienił praktyki pomimo wcześniejszego upomnienia prezesa UOKiK. Ponadto praktyka występowała w dużych miastach na obszarze całego kraju (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Katowice, Wrocław) od ponad czterech lat.

Przedsiębiorcy muszą opublikować decyzje na swoich stronach internetowych. Decyzje nie są prawomocne, obie spółki odwołały się do sądu.

11 marca 2018

9 marca 2018