„W imieniu” – polscy rodzice dla syryjskich dzieci. Akcja społeczna
  • 0
  • 2
13.03.2018

„W imieniu” – polscy rodzice dla syryjskich dzieci. Akcja społeczna

Ponad 3 mln syryjskich dzieci urodziło się w czasie wojny i nie zna innego życia. Nie miały beztroskiego dzieciństwa jak polskie maluchy. Wobec ostatnich wydarzeń w syryjskiej Ghucie, wobec bombardowań i ataku chlorem narodziła się akcja „W imieniu”. To zbiórka w imieniu polskich dzieci, które chciałyby pomóc rówieśnikom.

Akcję „W imieniu” zainicjowała socjolożka i badaczka Agata Grabowska, pomysłodawczyni m.in. projektu reporterskiego „Światła małego miasta”. Jest ona mamą dwóch chłopców. Po doniesieniach o wydarzeniach rozgrywających się w Ghucie jej ośmioletni syn Ignaś zapytał, co on i jego brat – czteroletni Antoś – mogą zrobić dla syryjskich dzieci.

O to samo pytały inne dzieci. Rodzice nie umieli im odpowiedzieć. Bo dzieci same nie mogą nic zrobić, żeby pomóc. Mogą to jednak zrobić dorośli w ich imieniu.

„W imieniu” to społeczna, oddolna inicjatywa rozpoczęta przez rodziców dzieci, które chciałyby zrobić coś dla swoich syryjskich rówieśników. Do akcji włączają się także ciocie i wujkowie, babcie oraz dziadkowie. Wpłaty przekazywane są na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, która organizuje pomoc dla ogarniętej wojną Syrii.

Środki zostaną przeznaczone na pomoc dla syryjskich dzieci, w tym tych z Ghuty. PAH przeznaczy środki na miejscu na zapewnienie schronienia, żywności, wody, podstawowych artykułów, a także dostępu do edukacji. Zespół pomocy natychmiastowej PAH jest w trakcie rozpoznawania potrzeb mieszkańców Ghuty. Na bieżąco zbiera informacje o sytuacji i możliwościach współpracy z innymi organizacjami humanitarnymi.

Pomoc osobom poszkodowanym w Ghucie jest dla PAH priorytetem. Niezależnie od tego, czy docelowo będzie udzielana bezpośrednio w tym mieście, czy osobom przemieszczonym poza jego obręb.

Niewyobrażalny dramat osób cierpiących w oblężonej Ghucie bardzo nas porusza. Dziękujemy za reakcję i solidarność społeczeństwa polskiego. Będziemy wszystkich na bieżąco informować o postępach przygotowywanej pomocy – mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dokładne informacje na temat zasad organizacji pomocy Syrii przez PAH znajdują się na stronie www.pah.org.pl. W akcję można zaangażować się na dwa sposoby: wpłacając datek i nagłaśniając działania.

Akcja promowana jest m.in. za pośrednictwem strony www.wimieniu.pl, Facebooka oraz materiałów drukowanych (plakaty, ulotki). W działania zaangażowani mają zostać też blogerzy zajmujący się tematyką rodzicielstwa.

  • 2

13 marca 2018