Ilustracje Katarzyny Boguckiej i klimat PRL-u promują Nową Hutę i Czyżyny w walentynki
  • 0
  • 3
13.02.2019

Ilustracje Katarzyny Boguckiej i klimat PRL-u promują Nową Hutę i Czyżyny w walentynki

Czy Nowa Huta i Czyżyny to miejsca, w których też można się zakochać? Na to pytanie odpowiedź dać mają walentynkowe plakaty przygotowane w ramach kampanii Centrum Handlowego Czyżyny. Zaprojektowała je ilustratorka Katarzyna Bogucka.

Artystka znana jest m.in. z ilustracji publikowanych w „Wysokich Obcasach” oraz w dziesiątkach książek dla dzieci. Nowo powstałe, wielkoformatowe grafiki pokazują to, co najciekawsze w Nowej Hucie i Czyżynach – klimat i ludzi. Od 14 lutego będą dostępne w Krakowie.

Bogucka, która od lat tworzy plakaty przedstawiające w zabawny sposób m.in. polskie miasta, ciekawych ludzi i sceny z życia codziennego, widzi Nową Hutę i Czyżyny jako miejsca, w których króluje dobra zabawa, życzliwość i przyjaźń pomiędzy sąsiadami.

Siłą tych części Krakowa – zdaniem ilustratorki – są ludzie tworzący tutejszą społeczność. Na plakatach można zobaczyć kilkudziesięciu bohaterów podpatrzonych na ulicy. Są wśród nich m.in. artyści, aktywni seniorzy, uliczni grajkowie, rowerzyści, ojcowie z wózkami oraz studenci.

Do ich zobrazowania artystka sięga po estetyczne kody grafik okresu PRL. Przetwarza je jednak na język nowoczesnej ilustracji. Na pomysł promocji tych części miasta wpadło z okazji walentynek Centrum Handlowe Czyżyny.

Chcieliśmy pokazać, jak ciekawym miejscem jest Nowa Huta i Czyżyny, jak bardzo się te miejsca zmieniają, pięknieją, jak ekscytują i przyciągają ludzi z różnych środowisk. Skupiliśmy się na klimacie tej części Krakowa, pokazując przede wszystkim mozaikę ludzi tworzących wielobarwne sąsiedztwo. 

Plakaty ilustratorki kipią kolorami i wyraźnymi postaciami, a kreską nawiązują chociażby do plakatów BHP z minionej epoki. Sporo w nich także typowo polskich motywów, ale ujętych w zabawnym tonie. Ten unikalny charakter pasuje do tej części Krakowa, który znany jest ze swoich klimatów vintage – mówi Zofia Suchy, dyrektor Centrum Handlowego Czyżyny w Krakowie.

Prace stworzone przez Katarzynę Bogucką będzie można oglądać w CH Czyżyny od 14 do 16 lutego. Specjalnie na potrzeby ich prezentacji w pasażu centrum handlowego odtworzone zostanie nowohuckie mieszkanie. Przestrzeń ta będzie wypełniona nowymi meblami, a także dodatkami z epoki – te dostarczy Muzeum PRL w Nowej Hucie. Partnerem projektu jest Fundacja Promocji Nowej Huty, która 15 lutego pojawi się w centrum ze swoją ekspozycją.

W tym czasie będzie też można zdobyć plakaty. Jednym ze sposobów będzie wymiana paragonów za zakupy zrobione w CH Czyżyny na minimum 200 zł i na maksymalnie dwóch paragonach. Każdego dnia na klientów czekać będzie 400 plakatów. Grafiki będą także nagrodami w konkursach na Facebooku. Ilustracje wydrukowane zostały w ograniczonej, łącznej liczbie 1200 egzemplarzy.

  • 3

Katarzyna Bogucka

12 lutego 2019