Ikea ostrzega, że zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą potrwać do 2022 r.
  • 0
  • 1
15.10.2021

Ikea ostrzega, że zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą potrwać do 2022 r.

Ikea wynajmuje więcej statków, kupuje kontenery i przekierowuje towary między magazynami, by złagodzić skutki zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw. Te mogą potrwać jednak do przyszłego roku – ostrzegają przedstawiciele firmy.

W połowie października firma podała, że odnotowała rekordową roczną sprzedaż. Spowodowane jest to tym, że zamknięci z powodu pandemii konsumenci wydają więcej niż kiedykolwiek wcześniej na swoje domy. Jednocześnie Ikea zmniejsza liczbę wersji niektórych pozycji w asortymencie, ponieważ zmaga się z niedoborami surowców do zapewnienia dostępności najpopularniejszych produktów.

Jon Abrahamsson, dyrektor generalny właściciela marki Inter Ikea Group, powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że spodziewa się, że kryzys w łańcuchu dostaw będzie trwał do 2022 r. Największym wyzwaniem jest obecnie wywóz towarów z Chin, gdzie wytwarzana jest około jedna czwarta produktów marki.

Najbardziej dotknięte niedoborami produktów są sklepy Ikei w Ameryce Północnej, a następnie te w Europie. Aby uniknąć rozczarowania kupujących, sieć tymczasowo usuwa niedostępne produkty ze swoich stron internetowych i sklepów stacjonarnych. Zamiast tego proponuje podobne produkty.

Jesper Brodin, CEO Ingka Group powiedział, że nikt w Ikei nie przewidział obecnego globalnego kryzysu łańcucha dostaw i że w przyszłości trzeba będzie przygotować się na tego typu nieoczekiwane wahania. Stan ten nazwał nową normalnością.

Ikea podała, że sprzedaż produktów i usług we wszystkich sklepach stacjonarnych i w Internecie wyniosła 41,9 mld euro w roku podatkowym zakończonym w sierpniu. Oznacza to wzrost o 6% w porównaniu z rokiem poprzednim i 1% w stosunku do roku podatkowego sprzed pandemii. Internetowy handel wzrósł o 73%, stanowiąc 26% całkowitej sprzedaży detalicznej.

Na całym świecie zainteresowanie życiem w domu wzrosło. Nie ma oznak spadku popytu w żadnym z naszych obszarów – powiedział Brodin. Jak dodaje, wierzy, że w bieżącym roku podatkowym popyt pozostanie wysoki.

Źródło: www.reuters.com

  • 1
zakłócenia w łańcuchu dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą potrwać do 2022 r.

15 października 2021

  • 0
  • 4
  • 0
  • 0
  • 0
15.10.2021

Blockchain potwierdzi jakość polskiej żywności. Carrefour rusza z projektem paszportyzacji produktów spożywczych

W październiku w sklepach Carrefour pojawią się polskie ziemniaki marki własnej objęte technologią blockchain, która pozwala na prześledzenie procesów ich uprawy oraz pakowania. Sieć wprowadza takie rozwiązanie jako pierwsza firma z sektora spożywczego w Polsce, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i rządowemu projektowi paszportyzacji polskiej żywności.

14 października 2021