Huawei pokazał, jak brzmi zorza polarna
 • 1
 • 26
29.11.2018

Huawei pokazał, jak brzmi zorza polarna

Huawei zainicjował projekt „Sound of Light”. W jego ramach zorza polarna zamieniona została przez artystów w symfonię i widowisko. Wykorzystano przy tym rozwiązania sztucznej inteligencji, które obecne są w procesorze smartfona. Premierowe wykonanie utworu miało miejsce 28 listopada w wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein. Zagrała go Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.

Zorza polarna sfilmowana w Norwegii w pobliżu miasta Tromsø przez fotografa Kjetila Skoglia stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię.

Inżynierowie Huawei stworzyli na potrzeby tego projektu system sztucznej inteligencji bazujący na AI wbudowanej w procesor smartfona Mate 20 Pro. Potrafi on analizować właściwości światła, interpretować jego dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w mojej muzyce otworzyło zupełnie nowe możliwości twórcze. Wprowadziłem materiał filmowy z nagraniem zorzy polarnej do oprogramowania, które przeanalizowało takie elementy jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie wygenerowałem wariacje muzycznych fraz na podstawie tego, co było widać na nagraniu wideo. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji – mówi kompozytor Mark Sayfritz.

Te wariacje dźwiękowe posłużyły Jamesowi Shearmanowi do stworzenia scenariusza widowiska „Sound of Light”. Realizacja symfonii połączonej ze spektaklem wizualnym wymagała intensywnego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym i wykorzystania komputerów o dużej mocy obliczeniowej.

Inżynierowie Huawei przekształcili Mate 20 Pro w komputer koordynujący spektakl. Podczas występu na żywo przekonwertowane dane były przekazywane za pośrednictwem smartfona do syntezatorów.

Nad projektem pracował zespół twórców. Najważniejsi z nich to:

 • Kjetil Skogli: łowca zorzy, fotograf i przewodnik z norweskiego Tromsø. Współpracował m.in. z BBC oraz z wieloma fotografami dokumentującymi zjawisko zorzy polarnej. W projekcie „Sound of Light” był przewodnikiem w poszukiwaniach zorzy polarnej.
 • Mark Sayfritz: kompozytor, artysta nagraniowy, kompozytor i producent. Zdobył wiele nagród za muzykę i projekty dźwiękowe, w tym za współpracę z markami Audi, Nike, Levi’s, NBA i Reebok. Jego rola polegała na przekształceniu dźwięków tworzonych przez AI w symfonię.
 • James Shearman: brytyjski dyrygent. Uczestniczył w powstaniu muzyki do ponad 80 filmów fabularnych, np. „Piękna i Bestia”, „Manchester by the Sea” i „Harry Potter i Czara Ognia”. Pełnił rolę aranżera i dyrygenta symfonii „Sound of Light”.
 • Synchron Stage Orchestra: zespół muzyków wybranych z najbardziej znanych wiedeńskich orkiestr. Występują w wiedeńskim studiu nagraniowym Synchron Stage specjalizującym się w muzyce filmowej.
 • 26

29 listopada 2018

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
29.11.2018

Retail Institute podsumowuje Black Friday 2018 w centrach handlowych

Black Friday, czyli czarny piątek, organizowany jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii co roku w piątek po Święcie Dziękczynienia. Uznawany jest w Ameryce Północnej za dzień największych wyprzedaży i obniżek cen oraz start przedświątecznych zakupów. W Polsce znany szerzej od 2016 r. powoli zyskuje na popularności. Retail Institute podsumował ten dzień w centrach handlowych.