H&M stworzył Looop – maszynę do przerabiania starych ubrań na nowe
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 6
13.10.2020

H&M stworzył Looop – maszynę do przerabiania starych ubrań na nowe

W jednym ze szwedzkich sklepów H&M pojawiła się maszyna o nazwie Looop. Umożliwia ona przerobienie starych i nieużywanych już ubrań na zupełnie nowe.

Looop działa od 12 października w sklepie sieci w Sztokholmie. Ta maszyna wielkości kontenera przetwarza stare tkaniny. Przyniesiona odzież jest czyszczona i rozdrabniana. Powstaje z niej przędza, która następnie służy do produkcji nowego ubrania.

Maszyna wykorzystuje też pewne surowce, których nie można pozyskać ze starych ubrań. Firma deklaruje jednak, że ogranicza je do minimum i dba, by były pozyskiwane w sposób zrównoważony. System nie wykorzystuje natomiast wody i chemikaliów.

Za skorzystanie z maszyny należy zapłacić 150 koron szwedzkich. Dla członków klubu lojalnościowego marki opłata wynosi 100 koron. Cały dochód przeznaczony zostanie na projekty związane z badaniami materiałów.

Innowacja jest dziełem Fundacji H&M, The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel oraz firmy Novetex Textiles.

Ambicją H&M jest osiągnięcie pełnego obiegu odzieży. Firma dąży do tego, by do 2030 r. wszystkie jej materiały były poddawane recyklingowi lub pozyskiwane w bardziej zrównoważony sposób.

  • 6
Looop

Looop – maszyna do recyklingu odzieży

12 października 2020