Gwiazdy przepraszają przyszłe pokolenia w kampanii „I CO2 dalej”
AdvertisementAdvertisement
  • 3
  • 3
4.12.2018

Gwiazdy przepraszają przyszłe pokolenia w kampanii „I CO2 dalej”

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi to międzynarodowa organizacja prawników zajmująca się ochroną środowiska. Właśnie rozpoczęła kampanię zwracającą uwagę na wszechobecne zmiany klimatu. W akcję włączyły się gwiazdy polskiego show-biznesu, ludzie świata kultury i nauki, m.in. Roma Gąsiorowska, Magdalena Schejbal, Katarzyna Bonda czy Paweł Orleański.

Nie pójdziemy do lasu, nie ulepimy bałwana, nie zjemy owoców – ostrzega kampania społeczna „I CO2 dalej”, poświęcona skutkom zmian klimatu w Polsce. Akcja, która wystartowała na stronie www.ico2dalej.pl, ma ostrzec Polaków, ale i zachęcić do działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych.

Mało kto wie, że w Polsce działa największy emitent dwutlenku węgla w Europie: elektrownia i kopalnia węgla brunatnego Bełchatów. Razem odpowiadają one aż za 10% wszystkich emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych w naszym kraju. To właśnie z ich powodu zagrożeni jesteśmy anomaliami klimatycznymi. Jeżeli nasze pokolenie nie ograniczy znacząco emisji CO2 z Bełchatowa, nie powstrzymamy zawirowań klimatycznych i będzie tylko gorzej – mówi Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth.

W działania na rzecz środowiska zaangażowały się znane osoby. Są wśród nich: Roma Gąsiorowska, Magdalena Schejbal, Katarzyna Bonda, Paweł Orleański, Michał Żurawski, Maciej Pieprzyca, zespół Bokka, Crazy Nauka, Grażyna Barszczewska, Igor Brejdygant, Krzysztof Materna czy Microwyprawy.

Ambasadorzy działań przepraszają swoje i nasze dzieci za to, że nie zrobili nic, aby powstrzymać destrukcyjną zmianę klimatu.

Na stronie WWW kampanii można podpisać się pod petycją o ograniczenie destrukcyjnego wpływu na klimat przez elektrownię Bełchatów.

Można też zobaczyć, jak znane osoby przepraszają za to, że nie interesowały się problemem i dotychczas nie próbowały powstrzymać zmian klimatu. Zwracają uwagę, że z powodu anomalii klimatycznych w lasach występuje plaga kleszczy, rzeki zaczynają powoli wysychać, zagrożone są drzewa i krzewy owocowe, a zimą jest coraz mniej śniegu. Niebawem Półwysep Helski będzie częściowo zalany. To jest świat, który zostawiamy naszym dzieciom i wnukom.

Koncepcję kampanii oraz jej oprawę wizualną przygotowała agencja OS3.

  • 3

4 grudnia 2018