Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój tworzą koalicję „Dbamy o wodę”, by razem chronić zasoby wodne Żywiecczyzny
  • 0
  • 4
22.03.2021

Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój tworzą koalicję „Dbamy o wodę”, by razem chronić zasoby wodne Żywiecczyzny

Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój powołały koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”. Chcą poprzez edukację i współpracę z podmiotami prywatnymi i publicznymi aktywizować do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Żywiecczyzny. Symboliczną inauguracją projektu było podpisanie przez firmy wspólnego manifestu, w którym podkreślają znaczenie wody dla regionu i zapraszają do wspólnych działań na rzecz retencji.

Zmiany klimatu wywołują coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, które zakłócają obieg wody w przyrodzie i utrudniają naturalną retencję. Skutki nagłych ulew przeplatanych coraz dłuższymi okresami suszy będą szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, takich jak Żywiecczyzna. Dlatego dwie firmy związane z regionem – Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój – powołały koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”.

Jej głównym celem jest integracja lokalnego biznesu, przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, administracji oraz samorządów, by edukować i inicjować działania na rzecz ochrony zasobów wodnych i racjonalnego gospodarowania nimi. Koalicjanci zwracają uwagę, że to pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce.

Woda jest najcenniejszym surowcem zarówno w przyrodzie, jak i w naszej działalności. Nie możemy pozostać obojętni na wpływ zmian klimatycznych na jej zasoby. Dzięki koalicji wychodzimy poza branżę piwną i łączymy siły z Żywcem Zdrojem – inną ważną firmą produkcyjną Beskidu Żywieckiego. Na tym regionalnym fundamencie chcemy stworzyć silne partnerstwo wszystkich, którym bliski jest zrównoważony rozwój Żywiecczyzny. Jestem przekonany, że poprzez edukowanie i zwiększanie świadomości na temat potrzebnych działań związanych z retencją pomożemy skutecznie chronić zasoby wody dla przyszłych pokoleń – mówi Simon Amor, prezes Grupy Żywiec.

Koalicja rozpoczyna działalność 22 marca – w Światowy Dzień Wody. W ten sposób firmy chcą podkreślić, że ochrona zasobów wody ma globalny wymiar. Koalicjanci będą dążyć do tego, żeby ich działalność wpisywała się w inicjatywy proretencyjne realizowane na Żywiecczyźnie przez instytucje publiczne. Działania poprzedziła akcja teaserowa, w której marki zamieniły się fan page’ami na Facebooku.

W Żywiec Zdrój jesteśmy dumni, że jesteśmy stąd, z Żywiecczyzny, dlatego od lat dokładamy wszelkich starań, aby jak najlepiej chronić to, co jest najcenniejszym zasobem dla regionu i jego mieszkańców – jego naturalną wodę. Czas na kolejny krok. Jako dwie największe firmy z regionu, dwie silne polskie marki łączymy siły, bo wierzymy, że wspólnie nie tylko jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, ale także możemy inspirować innych do działania – mówi Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój.

Symboliczną inauguracją działalności koalicji było podpisanie manifestu, który podkreśla znaczenie wody dla regionu oraz zachęca do wspólnych działań sprzyjających jej skutecznej retencji. Podpisy pod wspólną deklaracją złożyli dyrektorzy lokalnych zakładów produkcyjnych obu firm. Przy tej okazji powstał także specjalny film, w którym dyrektorzy zachęcają inne podmioty na Żywiecczyźnie do współpracy w ramach koalicji.

Wraz ze startem działalności koalicji rusza strona internetowa www.dbamyowode.pl oraz konto na Facebooku, na których publikowane będą aktualne informacje o działalności koalicji, materiały eksperckie, ciekawostki i quizy.

  • 4
„Dbamy o wodę”

Powstała koalicja „Dbamy o wodę”

od lewej: Paweł Bernatek, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Przemysław Turski, dyrektor industrialny Żywca Zdroju

22 marca 2021

19 marca 2021