Greenpeace na siedzibach PiS i PO z przesłaniem: „Polska bez węgla 2030”
  • 0
  • 3
14.05.2019

Greenpeace na siedzibach PiS i PO z przesłaniem: „Polska bez węgla 2030”

Aktywiści Greenpeace protestują przeciwko ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie. Na 12 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zasłonili siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej czarnymi transparentami z napisem: „Polska bez węgla 2030”.

Jak tłumaczą przedstawiciele organizacji, obie partie pominęły kwestie ochrony klimatu w swoich programach wyborczych. Nie zaproponowały daty odejścia Polski od węgla. Protest odbywa się dzień po tym, jak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskutowany był rządowy projekt polityki energetycznej Polski. Zakłada on, że do 2030 r. ilość spalanego w naszym kraju węgla utrzyma się na niemal niezmienionym poziomie.

Tymczasem jesienią ubiegłego roku opublikowany został raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) [1]. Zdaniem Greenpeace jednoznacznie dowodzi on, że aby zatrzymać katastrofę klimatyczną, musimy w ciągu najbliższych jedenastu lat drastycznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Aby osiągnąć ten cel, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, powinny odejść od węgla do 2030 r.

Jak wynika z najnowszych badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Kantar Public [2], 76 proc. społeczeństwa chce odejścia od węgla do 2030 r. Bardzo wysokie poparcie dla tego postulatu prezentują zarówno wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (55 proc.), jak i Platformy Obywatelskiej (91 proc.).

Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego.

Jednocześnie największa partia opozycyjna wciąż nie przedstawiła żadnej wiarygodnej alternatywy dla prowęglowej strategii rządu. Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna – liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej – zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

Według danych opublikowanych w maju przez Eurostat [3] w 2018 r. emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wzrosły w Polsce o 3,5 proc. W tym samym okresie emisje w całej Unii Europejskiej spadły o 2,5 proc.

Najnowsze dane pokazują, że powtarzane przez polityków PiS hasła o Polsce jako „liderze w ochronie klimatu” można włożyć między bajki. W ostatnich latach zatrzymano zmiany w energetyce i zablokowano rozwój odnawialnych źródeł energii. W pakiecie z tą nieodpowiedzialną polityką otrzymaliśmy widmo gwałtownie rosnących cen energii i galopujący wzrost importu węgla, głównie z Rosji.

Polska nie potrzebuje nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, kolejnych kopalni ani sprowadzanego zza granicy węgla. Nasz kraj potrzebuje sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, które zapewnią niezależność energetyczną Polski i nowe miejsca pracy – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

***
[1] Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu, Specjalny raport IPCC dotyczący ograniczenia globalnego ocieplenia klimatu o 1,5°C.
[2] Kantar, badanie „Stosunek do odejścia od produkcji energii z węgla w Polsce do 2030”.
[3] Eurostat, „Early estimates of CO2 emissions from energy use. In 2018, CO2 emissions in the EU decreased compared with 2017”.

  • 3

14 maja 2019

  • 0
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
14.05.2019

Jak Polacy radzą sobie z niedzielami bez handlu? – raport z badania opinii publicznej

Niedziela bez handlu to temat ważny i aktualny dla Polaków, co pokazuje rekordowa liczba wyszukiwań w Internecie. W sobotę, przed ostatnią pracującą niedzielą kwietnia, hasło „niedziela handlowa” było znów na pierwszym miejscu według analizy trendów Google. Od ponad roku pojawia się w każdy weekend w top 10 najpopularniejszych fraz. Ustawowy zakaz handlu wpływa na życie codzienne Polaków. Dowodzą tego wyniki badań przeprowadzonych przez agencje badawcze SW Research i Danae.