Greenpeace projekcją na kominach elektrowni Bełchatów apeluje do premiera Morawieckiego
  • 0
  • 8
22.06.2019

Greenpeace projekcją na kominach elektrowni Bełchatów apeluje do premiera Morawieckiego

W nocy z 21 na 22 czerwca Greenpeace zorganizowało projekcję na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie. To apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ochrony klimatu. Powodem wystąpienia jest zablokowanie przez Polskę zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

W nocy z piątku na sobotę na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie pojawiła się twarz premiera oraz napis „Wstyd”. To akcja polskiego oddziału Greenpeace, zorganizowana w odpowiedzi na zablokowanie przez Polskę zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Tak komentuje to w oświadczeniu Marek Józefiak, koordynator kampanii „Klimat i energia” w Greenpeace:

„Wczoraj premier Morawiecki z dumą opowiadał, jak wiele osiągnął, torpedując ambicje klimatyczne w UE. Zasłaniając się rzekomym dobrem obywateli, tak naprawdę skazuje ich na jeszcze dłuższe fale upałów, na częstsze powodzie, coraz bardziej niszczycielskie huragany i dotkliwszą suszę.

Mateusz Morawiecki ma szansę przejść do historii jako premier, który zgodził się na niszczenie klimatu i z pewnością nie jest to powód do dumy. Na zdjęciach z nocnej projekcji aktywistów można dojrzeć dwóch największych niszczycieli klimatu w Polsce. Pierwszy to największy europejski emitent CO2 – elektrownia na węgiel brunatny w Bełchatowie. A drugi to premier Morawiecki, który w skrajnie nieodpowiedzialny sposób zablokował potrzebny Europie i Polsce cel neutralności klimatycznej”.

Na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli przywódcy państw członkowskich nie przyjęli wspólnego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Dyskutowany cel popierała większość krajów. Polska, Czechy, Węgry i Estonia przeciwstawiły się jednak umieszczeniu w konkluzjach Rady odniesienia do konieczności osiągnięcia neutralności klimatycznej UE w tym terminie.

Organizacja o akcji poinformowała na swoim fan page’u. Zachęca jednocześnie do podpisywania petycji na stronie ObroncyKlimatu.pl.

https://www.facebook.com/greenpeacepl/photos/a.118639734789/10156748135954790/

Nadajemy z Bełchatowa!Panie Premierze, torpedowanie działania na rzecz klimatu to potworny WSTYD. Nie przemilczymy tego!www.obroncyklimatu.pl

Opublikowany przez Greenpeace Polska Piątek, 21 czerwca 2019

  • 8

Fot. Rafał Milach

22 czerwca 2019

21 czerwca 2019