Google w aplikacji Arts & Culture zebrał dzieła Vermeera w jednym miejscu
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 3
4.12.2018

Google w aplikacji Arts & Culture zebrał dzieła Vermeera w jednym miejscu

Aplikacja Google Arts & Culture zyskała nową funkcję. Wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość galeria kieszonkowa umożliwia zwiedzenie wirtualnej wystawy i podziwianie wszystkich 36 prac Jana Vermeera w jednym miejscu. Wśród eksponatów jest też arcydzieło. którego już nie ma w realnych zbiorach.

Ponad 28 lat temu dwóch złodziei przebranych za funkcjonariuszy policji wdarło się do Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie i ukradło wiele drogocennych dzieł. W tym też malowidło Jana Vermeera, które było jednym z zaledwie 36 wszystkich obrazów przypisywanych twórcy. „Koncert”, którego szacowana wartość to ponad 200 mln dol., wciąż pozostaje jedną z najdroższych pozycji na liście skradzionych dzieł.

Pozostałe arcydzieła holenderskiego mistrza rozproszone są w siedemnastu kolekcjach w siedmiu krajach na całym świecie. Niektóre z tych prac są już zbyt delikatne na transport, więc zobaczenie wszystkich prac Vermeera w jednym miejscu nie było dotąd możliwe.

Teraz dzięki współpracy Google z muzeum Mauritshuis w Holandii oraz dzięki innym strzegącym dziedzictwa Vermeera instytucjom kulturalnym po raz pierwszy można doświadczyć wszystkich znanych dzieł holenderskiego malarza. Umożliwia to nowa funkcja aplikacji Google Arts & Culture.

Kieszonkowa galeria wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość pozwala wejść na wirtualną wystawę przygotowaną przez specjalistów z holenderskiego muzeum. Można podziwiać wszystkie 36 prac Jana Vermeera, w tym brakujące arcydzieło. Każde z dzieł dostępne jest w oryginalnym rozmiarze i w idealnym oświetleniu.

Pomocna w tym wypadku okazała się Art Camera. To zrobotyzowany aparat o ultrawysokiej rozdzielczości, stworzony specjalnie do fotografowania prac plastycznych. Jego obecność w kilku galeriach na całym świecie zaowocowała fotografiami ośmiu arcydzieł Vermeera w najwyższej rozdzielczości.

Odwiedzający wirtualną wystawę mogą również zagłębić się w malarskie trasy każdego z 36 dzieł. Tam odkryją ciekawe fakty na temat takich dzieł sztuki, jak np. „Dziewczyna z fletem”.

Oprócz obrazów można zapoznać się także z komentarzami ekspertów, które rzucają nieco światła na sztukę, dziedzictwo oraz mało znane życie holenderskiego mistrza. Znajduje się tam m.in. tekst Tracy Chevalier, autorki bestsellerowej powieści „Dziewczyny z perłą”. Próbuje ona odpowiedzieć na pytanie, co jest tak wyjątkowego w tym obrazie.

  • 3
 

4 grudnia 2018

3 grudnia 2018

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
3.12.2018

12 grudnia zapraszamy na kreatywne popołudnie z EY Crowdsourcing oraz Questusem

EY Crowdsourcing to pionier w obszarze działań marketingowych opartych na autorskiej metodologii wykorzystania narzędzia crowdsourcingu. 12 grudnia organizuje rzeczowy, a zarazem inspirujący Facebook Live. Będzie można dowiedzieć się, jak sprawnie wykorzystać elementy współkreacji oraz zaangażowania społeczności zewnętrznej w procesie tworzenia efektywnej strategii marketingowej na nadchodzący rok 2019.