Google skopiował reklamę Allegro?
  • 3
  • 0
14.03.2019

Google skopiował reklamę Allegro?

Google zaprezentował film, który promuje jego translator. Reklama przedstawia historię 70-letniego pana Xu, który postanowił nauczyć się angielskiego, by odwiedzić wnuczkę w USA. Podobną fabułę miał przygotowany kilka lat temu spot Allegro.

Spot Google Translate prezentuje historię starszego Chińczyka, który rozpoczął naukę angielskiego, by móc odwiedzić studiującą w Chicago wnuczkę. Do nauki wykorzystał translator firmy z Mountain View.

W spocie polskiej marki starszy pan również uczył się języka angielskiego. Chciał odwiedzić mieszkającego w Wielkiej Brytanii syna i móc przywitać się z małą wnuczką. Zaczął naukę z podręcznika i dodatkowych materiałów edukacyjnych kupionych na Allegro.

Opublikowana trzy lata temu reklama szybko stała się popularna także poza granicami naszego kraju. Wideo „English for beginners” znalazło się w europejskim podsumowaniu najpopularniejszych reklam na YouTube w 2016 r.

Co ciekawe, również pod adresem reklamy Allegro formułowany był zarzut wtórności. Krytycy zauważali podobieństwo do zaprezentowanego w 2014 r. spotu „The Reader” marki whisky Bell’s.

wethaed

1 tydzień temu

To tak jak z niegdysiejszą dyskusją, czy Tu-144 to kopia Concorde, czy odwrotnie. Wówczas aerodynamika wymuszała takie a nie inne rozwiązanie i kto by tego nie robił wyszło by mniej więcej to samo (np. XB-70 amerykański). Z kolei w narracji reklamowej wymyślono już prawie wszystko, co jest oparte na wiedzy o postrzeganiu, reakcji na obraz, dźwięk, sposoby na wywoływanie pożądanych emocji etc. Stąd wiele reklam jest łudząco podobnych do siebie. Tak jak w kinematografii, znalezienie obecnie (tzn tak mniej więcej od 30 lat) filmu, którego nie jestem po pięciu minutach oglądania przewidzieć w całości łącznie z zakończeniem to cud.

Rozwiń komentarze

14 marca 2019

13 marca 2019