Google Maps walczy z fałszywymi profilami firm – w 2018 r. usunął ich 3 mln
  • 0
  • 0
22.06.2019

Google Maps walczy z fałszywymi profilami firm – w 2018 r. usunął ich 3 mln

Google tylko w ubiegłym roku usunął ze swoich map ponad 3 mln fałszywych profili firm. Aż 90% z nich usunięto, zanim stały się widoczne dla użytkowników. Skala zjawiska nie jest duża, ale dokuczliwa w wybranych branżach.

Zjawisko opisał na firmowym blogu product director Google Maps, Ethan Russell. Ponad 200 mln firmowych profili generuje w każdym miesiącu 9 mln kontaktów z użytkownikami. Ci wysyłają 3 mld próśb o wskazanie im trasy dojazdu. Część użytkowników trafia na fałszywe konta. W 2018 r. Google usunął 3 mln takich kont. Z tego 85% wykrył algorytm firmy, a 250 tys. zostało zgłoszonych przez samych użytkowników.

Oszuści zakładają fałszywe profile, aby następnie wykorzystywać je do pobierania od użytkowników opłat za usługi, które są darmowe. Często podszywają się także pod istniejące firmy, żeby przejąć i sprzedać dane klientów.

Jak wygląda mechanizm takiego oszustwa? Klient, który szuka ślusarza, znajduje na Google Maps firmę w pobliżu i dzwoni na podany numer. Nie wie, że w rzeczywistości ta firma nie ma siedziby pod wskazanym adresem. Słuchawkę odbiera pracownik centrum telefonicznego. Jako pośrednik znajduje specjalistę w odpowiedniej okolicy i wysyła do klienta. Finalnie za usługę dzwoniący musi zapłacić więcej, bo uwzględnia to również marżę pośrednika.

W 2017 r. problemowi przyjrzał się zespół złożony z pracowników Google i Uniwersytetu San Diego. Fałszywe profile stanowiły zaledwie 1% wszystkich ofert na Google Maps, ale były rozłożone nierównomiernie. Najwięcej było ich wśród drobnych usług lokalnych: hydraulików, elektryków i ślusarzy. W mieście Harrison w stanie Nowy Jork 80% profili firm ślusarskich było profilami fałszywymi.

Z Google Maps korzysta miesięcznie ponad miliard osób.

22 czerwca 2019