Google bliski zakończenia postępowania antymonopolowego we Francji. Będą zmiany w DoubleClick
  • 0
  • 1
30.05.2021

Google bliski zakończenia postępowania antymonopolowego we Francji. Będą zmiany w DoubleClick

Google prawdopodobnie zawrze ugodę z francuskim urzędem ds. konkurencji. Dokona zmian w systemie DoubleClick i zapłaci grzywnę. Niewykluczone, że zmiany wynikające z ugody z czasem zaczną obowiązywać globalnie. Chodzi o to, aby Google nie był narażony na podobne procesy w innych krajach.

Francuski odpowiednik polskiego UOKiK dostrzegł nieprawidłowości w działaniu należącego do Google systemu DoubleClick. To narzędzie używane przez wydawców internetowych do sprzedaży powierzchni reklamowej na swoich witrynach. Według „The Wall Street Journal” Google miał wykorzystywać dominującą pozycję na rynku do utrudniania działania innym firmom sprzedającym reklamy w systemie aukcyjnym. Zaoferował w ugodzie ułatwienia we współpracy swojego adserwera AdEx z serwerami reklamowymi innych firm.

Sprawa antymonopolowa jest częścią większego procesu związanego z ograniczeniem dominującej pozycji amerykańskich gigantów technologicznych. Przeciwko Google toczy się kilka postępowań prowadzonych przez europejskich i amerykańskich regulatorów rynku. Wszystkie związane są z zarzutami o praktyki monopolistyczne.

W 2019 r. skargę antymonopolową złożyły News Corp., francuski dziennik „Le Figaro” i belgijsko-francuski wydawca Groupe Rossel. Pod koniec 2020 Google dogadał się z niektórymi wydawcami, m.in. z „Le Monde”, „Courrier International”, „L’Obs”, „Le Figaro”, „Liberation” i „L’Express”. Na mocy umowy zobowiązał się do płacenia za treści wydawców wykorzystywane przez wyszukiwarkę. W efekcie „Le Figaro” wycofał skargę

W grudniu 2020 r. Unia Europejska rozpoczęła konsultacje nad projektem ustawy o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act). Zawarte w nim zapisy dotyczą platform, które pełnią funkcję „strażników dostępu” w sektorze cyfrowym i są kanałem dotarcia do klientów dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Niemcy, Francja i Holandia mają zastrzeżenia do projektu. Oczekują ochrony europejskich start-upów przed przejęciami przez amerykańskich gigantów określanych jako Gafam (Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft).

Ugoda we francuskiej sprawie antymonopolowej, o której donosi „The Wall Street Journal”, może zostać ogłoszona w ciągu kilku tygodni. O ile regulator wyrazi na nią wcześniej ostateczną zgodę.

źródło: wsj.com

  • 1
Google bliski zakończenia postępowania antymonopolowego we Francji

Google bliski zakończenia postępowania antymonopolowego we Francji

WolnoRynkowiecObudzony

3 tygodnie temu

Bardzo dobrze, czas się obudzić. Te korporacje stały się tak wielkie, że trzeba reagować zanim będzie a późno.

Arian

2 tygodnie temu

na miejscu Google, zapłaciłbym kary i grzywny a potem zamknął rynek dla Francuzów.
Pokazowo.

28 maja 2021

  • 0
  • 8
  • 0
  • 0
  • 2
28.05.2021

Wirtualne spotkania stały się dla nas codziennością – pokazało badanie „HX Study” Starcomu

Blisko trzy czwarte polskich internautów deklaruje, że regularnie uczestniczy w spotkaniach online. Tak wynika z badania „HX Study”, przeprowadzonego przez agencję mediową Starcom we współpracy z departamentem data science Publicis Groupe. Największy odsetek respondentów, niemal 1/3 wszystkich badanych, łączy się zdalnie z rodziną lub znajomymi kilka razy w tygodniu.