GfK: Polacy coraz częściej robią sprytne zakupy
  • 0
  • 1
6.12.2021

GfK: Polacy coraz częściej robią sprytne zakupy

Według firmy badawczej GfK 71 proc. wszystkich konsumentów w Polsce można określić jako tzw. smart shopperów. Z roku na rok ich liczba systematycznie wzrasta, a wysokie ceny w sklepach mogą jedynie wzmocnić ten trend. Smart shopperzy, idąc do sklepu, są już wcześniej przygotowani. Często mają listę zakupową, wiedzą, które produkty w jakim sklepie będą w promocji, a w głowie mają zakodowane ceny najczęściej kupowanych przez siebie produktów.

Smart shopperzy nie są nabywcami, którzy szukają w sklepach najtańszych produktów. To osoby wypatrujące ciekawych, głębokich promocji, dobrze zorientowane w cenach popularnych produktów oraz potrafiące sprawnie porównywać oferty w różnych sieciach i przeliczać ceny na jednostki.

W ostatnim roku ich udział w całkowitej liczbie nabywców w sektorze FMCG zwiększył się o 19 p.p., co oznacza wzrost o 37 proc. rdr. W najbliższych miesiącach możemy oczekiwać pogłębienia tego trendu – twierdzi Michał Maksymiec, dyrektor ds. współpracy z sieciami detalicznymi Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

Wraz ze wzrostem świadomości kupujących na popularności zyskują wszelkiego rodzaju akcje promocyjne. Według GfK w okresie od stycznia do września 2021 r. udział produktów kupionych w promocji wyniósł 27 proc., co oznacza wzrost o 4 p.p. rdr.

Skąd nabywcy dowiadują się o promocjach? Głównym źródłem informacji nadal są papierowe gazetki dostępne w sklepach lub dostarczane do domów, a także reklama telewizyjna. Jednak na kolejnych miejscach w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii można zaobserwować znaczące zmiany. Obecnie nabywcy częściej dowiadują się o promocjach ze stron internetowych sklepów, z gazetek wysyłanych drogą e-mailową, a także aplikacji mobilnych dostępnych na smartfonach.

Cena i jakość grają kluczową rolę
GfK zauważa, że idealnym ekosystemem do rozwoju smart shoppingu stał się również rynek dóbr stałego użytku.

Mówimy tutaj o rynku dóbr wolnorotujących i stosunkowo drogich, których z reguły nie kupujemy spontanicznie. W ich przypadku podejście smart opiera się na wyborze produktów zapewniających możliwie najlepszą relację wysokiej jakości i bardzo dobrych cech użytkowych – tłumaczy Artur Noga-Bogomilski, head of market intelligence w GfK.

Według GfK kluczowym czynnikiem wyboru dla polskich konsumentów na rynku dóbr trwałych wciąż pozostaje cena. Na drugim miejscu znajdują się cechy techniczne. I właśnie połączenia tych dwóch czynników poszukują podczas zakupów sprytni nabywcy. Znacznie mniejszy wpływ na decyzje kupujących ma marka, która znalazła się dopiero na trzecim miejscu w hierarchii.

Sprytnie kupujemy… wszystko
Trend sprytnych zakupów można zaobserwować m.in. w kategorii odkurzaczy, gdzie bardzo duże wzrosty sprzedaży notują dziś roboty odkurzające oraz odkurzacze pionowe. Równolegle spada zaś sprzedaż tradycyjnych odkurzaczy cylindrycznych.

Smart shopper bardzo chętnie decyduje się przejść na wyższą półkę technologiczną i dopiero na niej poszukuje optymalnych ofert, czyli produktów łączących wysokie parametry techniczne z okazyjną ceną. Stąd rosnąca popularność odkurzaczy robotów i mocne odejście od klasycznych modeli – wyjaśnia Artur Noga-Bogomilski.

Rosnąca liczba sprytnych nabywców sprawia, że z roku na rok na wartości zyskuje także rynek marek własnych. W 2020 r. udział wartościowy produktów tego typu w rynku artykułów FMCG wyniósł 19,3 proc.

Te zmiany są już zauważane przez detalistów, którzy, chcąc odpowiadać na potrzeby konsumentów, rewitalizują portfolio produktów pod własnym brandem. W ofertach masowo pojawiają się linie marek własnych z artykułami naturalnymi, ekologicznymi oraz bio. Szacujemy, że w przyszłym roku rynek artykułów private brands przekroczy 21 proc. udziału w rynku FMCG. Oznacza to, że sektor ten będzie rozwijał się w tempie ponad dwa razy szybszym niż cały rynek FMCG – zaznacza Michał Maksymiec.

  • 1
sprytne zakupy

Polacy coraz częściej robią sprytne zakupy

6 grudnia 2021

  • 0
  • 6
  • 0
  • 0
  • 0
6.12.2021

Anna Parada zwyciężczynią rekordowej 22. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS

W 22. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS, do której zgłoszono rekordową liczbę prac, wyróżnieni zostali: Liliia Drahomaretska, Łukasz Mesjasz, Katarzyna Nachman, Julia Sikorska oraz Wiktoria Wojnarowska. Główną nagrodę zdobyła Anna Parada. Zadaniem uczestników ujętym w haśle „(Nie)bezpieczne pasy” było zaprojektowanie plakatu wskazującego niebezpieczeństwa, jakie grożą pieszym na pasach oraz przedstawiającego zasady odpowiedzialnego zachowania się na nich.

5 grudnia 2021

3 grudnia 2021