Gap przeprasza Chińczyków za koszulki z „niewłaściwą mapą”
  • 0
  • 1
15.05.2018

Gap przeprasza Chińczyków za koszulki z „niewłaściwą mapą”

Amerykańska marka odzieżowa Gap przeprosiła za wprowadzenie do sprzedaży koszulek z „niewłaściwą mapą” Chin. Mapa przedstawiała zarys kraju, ale bez części uważanych przez chiński rząd za część Chin, takich jak Tajwan.

Zdjęcie koszulki trafiło do chińskiego serwisu społecznościowego Weibo, gdzie wywołało gwałtowną reakcję użytkowników. Gap szybko przeprosił. Zapewnił, że szanuje chińską suwerenność i wdroży rygorystyczne kontrole, by uniknąć podobnych incydentów w przyszłości. Poinformował także, że wszystkie „niewłaściwe” T-shirty sprzedawane w Chinach zniszczono.

Gorliwość firmy może wynikać z kłopotów, z jakimi zmaga się ona na macierzystym rynku amerykańskim. W ostatnich latach zamknęła tysiące sklepów, przegrywając z konkurencją spod znaku fast fashion. Oprócz H&M i Zary to również mniejsze firmy sprzedające w internecie. Należą do nich m.in. Boohoo i Asos, wprowadzające nowe kolekcje co dwa tygodnie.

Z drugiej strony za materiały sprzeczne z chińską propagandą przepraszały też ostatnio inne amerykańskie firmy, m.in. sieć hoteli Marriott i Delta Airlines.

źródło: BBC

  • 1

 

15 maja 2018