Fundacja Itaka i Pomagam.pl łączą siły w pozyskiwaniu środków na Antydepresyjny Telefon Zaufania
  • 1
  • 2
22.02.2023

Fundacja Itaka i Pomagam.pl łączą siły w pozyskiwaniu środków na Antydepresyjny Telefon Zaufania

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. „DePresja – bliżej, niż myślisz” to kolejna odsłona kampanii „Stop depresji” Fundacji Itaka. Włączył się w nią w tym roku portal crowdfundingowy Pomagam.pl. Dlaczego? Bo uczucie presji jest doskonale znane osobom, które zakładają zbiórki na portalu.

Presja to zjawisko wielowątkowe. Dotyczy zarówno dorosłych, jak dzieci i nastolatków. Pojawia się w różnych momentach życia. Zdarza się, że presja potrafi działać mobilizująco. Jednak, kiedy poddajemy się jej przez dłuższy czas – jej konsekwencje mogą być dla nas przytłaczające. Zespół Pomagam.pl widzi to każdego dnia, rozmawiając z osobami, które zgłaszają się po pomoc w organizacji zbiórki. W tym roku Fundacja Itaka i Pomagam.pl wspólnymi siłami pozyskują środki na Antydepresyjny Telefon Zaufania. To jedna z najstarszych linii wsparcia dla osób mierzących się z depresją oraz ich rodzin.

Antydepresyjny Telefon Zaufania, jak mogę pomóc?

Tymi słowami zwykle rozpoczyna się rozmowa z osobami dzwoniącymi na tę linię wsparcia. Antydepresyjny Telefon Zaufania, którego powstanie zainicjowała Fundacja Itaka, po raz pierwszy zadzwonił ponad 20 lat temu. Był jedną z pierwszych linii dla osób chorujących na depresję. Teraz dzwoni cały czas. Dlaczego? Bo beneficjenci wiedzą, że można tam uzyskać fachową pomoc.

Dziś numer 22 484 88 01 jest jednym z najczęściej podawanych przez media w kontekście możliwości uzyskania bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Do tej pory psycholodzy dyżurujący na linii udzielili tysięcy anonimowych porad. Czas jednej rozmowy to około 40–50 minut i jest on zbliżony do czasu sesji z psychologiem.

Teraz linia może przestać działać

Zdecydowaliśmy się na taki krok przede wszystkim dlatego, że zależy nam na zapewnieniu dalszej działalności Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. Może to trochę paradoksalne, ale aby nasi dzwoniący mogli wciąż otrzymywać bezpłatną pomoc, to my jako Fundacja musimy pokryć koszty utrzymania linii od strony czysto technicznej.

Na nas spoczywa również obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanych psychologów lub certyfikowanych terapeutów. W ostatnich latach stanowi to coraz większe wyzwanie. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć się zbiórką crowdfundingową – tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji Itaka.

W ostatnich latach crowdfunding w Polsce bardzo mocno się rozwinął

Korzystają z niego zarówno ci, których dotknęła przykra, losowa sytuacja, jak i osoby zbierające na realizację marzeń. Po crowdfunding coraz częściej sięgają również NGOsy. W ten sposób pozyskują środki na wsparcie swojej działalności charytatywnej.

Zbiórkę pieniędzy na naszym portalu zakładają osoby, które znalazły się w trudnej, często nagłej sytuacji życiowej. Stoją pod ścianą i mają poczucie, że są w sytuacji bez wyjścia. Z jednej strony potrzebują funduszy na najbardziej palące potrzeby swoje lub swoich najbliższych, a z drugiej obawiają się ostracyzmu społecznego.

Crowdfunding jest dowodem na to, że nawet w tych najtrudniejszych momentach nie jesteś sam. Dostajesz realne wsparcie, nie tylko w formie pieniędzy. Samo przekazanie datku jest gestem niesienia pomocy i wsparcia duchowego. Czasem słowo otuchy i wyraz solidaryzmu w komentarzu dodanym przy wpłacie ma większą moc i jest w danej sytuacji najbardziej potrzebne – tłumaczy Dobrosława Gogłoza, dyrektorka zarządzająca Pomagam.pl.

Okazuje się, że łatwiej jest pomagać, niż prosić o pomoc. Decyzja o założeniu zbiórki nie jest łatwa

Choroba dotyka nas lub najbliższą nam osobę. Mamy wypadek lub nasz cały dorobek życia właśnie strawił pożar. Są to sytuacje losowe, które mogą spotkać każdego z nas. Niezależnie od grubości portfela. Trudno jednak prosić o pomoc, szczególnie tę finansową. Pieniądze są wciąż tematem tabu. Towarzyszy nam wstyd, że jesteśmy niesamodzielni lub nie radzimy sobie.

Pojawiają się pytania, co powiedzą inni oraz czy mój cel jest odpowiednio szczytny – przecież inni mają gorzej. Jako Pomagam.pl chcemy mówić głośno o tym, że każdy z nas może być w takiej sytuacji, prosić o wsparcie i zbierać fundusze na to, czego najbardziej potrzebuje – mówi Dobrosława Gogłoza.

My również długo zastanawialiśmy się, czy powinniśmy zakładać zbiórkę i de facto prosić o pomoc. Zaważyło to, że chcemy dalej pomagać osobom z depresją. A im przecież od ponad dwudziestu lat powtarzamy, aby nie bały się prosić o pomoc. Przekonujemy, że warto szukać wsparcia. Dlatego postanowiliśmy zrobić to samo – wyjaśnia Izabela Jezierska-Świergiel.

Niedawno Fundacja zmniejszyła dostępną liczbę godzin wsparcia. Aby kontynuować funkcjonowanie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania, potrzebuje funduszy na utrzymanie linii. Zbiórkę można wesprzeć na Pomagam.pl.

  • 2
Fundacja Itaka i Pomagam.pl zbierają środki na dalsze funkcjonowanie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania

Fundacja Itaka i Pomagam.pl zbierają środki na dalsze funkcjonowanie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania

Fundacja Itaka i Pomagam.pl zbierają środki na dalsze funkcjonowanie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania

22 lutego 2023