Francja reguluje status prawny dziecięcych influencerów
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
9.10.2020

Francja reguluje status prawny dziecięcych influencerów

6 października francuski parlament jednogłośnie przyjął ustawę regulującą sytuację dziecięcych influencerów. Nowe przepisy dotyczą m.in. ich zarobków i czasu pracy.

Od 2017 r. rząd w Paryżu starał się uregulować przestrzeń cyfrową, aby wszyscy w niej obecni mogli być lepiej chronieni. Starania obejmowały m.in. godziny, w których mogą pracować dzieci, a także regulowanie dochodów influencerów poniżej 16. roku życia, którzy niekiedy mają miliony wyświetleń.

Skala zjawiska dziecięcych youtuberów jest trudna do oszacowania. Bruno Studer, poseł La République en marche wspomina o „kilkudziesięciu przypadkach” i dochodach rzędu 150 tys. euro miesięcznie.

W przypadku udowodnienia stosunku pracy tekst ustawy przewiduje rozszerzenie już istniejącego systemu regulującego pracę dzieci w show biznesie i modelingu dziecięcym. W przypadku nieprzestrzegania przepisów możliwe będzie skierowanie sprawy do sądu.

Wynagrodzenie otrzymane przez dzieci będzie, tak jak w przypadku dziecięcych aktorów, umieszczane na specjalnym koncie w Caisse des Dépôts et consignations. Taka praktyka będzie kontynuowana aż do osiągnięcia przez twórcę pełnoletniości.

Tekst ustanawia również prawo do bycia zapomnianym. Na żądanie dzieci platformy wideo będą zobowiązane do usunięcia treści z ich udziałem.

Platformy udostępniania wideo będą z kolei zachęcane do przyjmowania statutów mających na celu walkę z nielegalnym komercyjnym wykorzystywaniem wizerunku dzieci poniżej 16. roku życia.

Źródło: www.strategies.fr

  • 1
Status prawny dziecięcych influencerów uregulowany we Francji

Status prawny dziecięcych influencerów uregulowany we Francji

9 października 2020