Fałszywe informacje rozchodzą się na Twitterze znacznie szybciej niż prawdziwe
  • 0
  • 0
12.03.2018

Fałszywe informacje rozchodzą się na Twitterze znacznie szybciej niż prawdziwe

Fałszywe newsy dużo szybciej i szerzej rozprzestrzeniają się na Twitterze niż informacje prawdziwe – pokazało badanie naukowców z Massachusetts Institute of Technology. Odkryto również, że to ludzie, nie boty są głównymi winowajcami, jeśli chodzi o dezinformację.

Wyniki badania opublikowano w magazynie „Science” na początku marca. Pokazują one, że fałszywe newsy są o 70% chętniej retweetowane niż te prawdziwe. Ponadto prawdziwe informacje potrzebują 6 razy więcej czasu, by dotrzeć do 1,5 tys. użytkowników Twittera.

Badanie przeprowadzili Sinan Aral, Soroush Vosoughi i Deb Roy z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Obejmowało ono dane z lat 2006–2017. Naukowcy prześledzili 120 tys. historii, które zostały udostępnione 4,5 mln razy przez niemal 3 mln internautów, klasyfikując je jako prawdziwe lub fałszywe. Wspomagało ich w tym 6 niezależnych organizacji.

Odkryto m.in., że prawdziwe historie rzadko miały więcej niż 1 tys. odbiorców. Tymczasem 1% najgorętszych fałszywych historii docierał do 1 tys.–100 tys. osób. Newsy związane z polityką częściej niż jakiekolwiek inne fałszywe informacje zyskiwały wirusowy potencjał.

W badaniu zastosowano oprogramowanie eliminujące z wyników boty. Okazało się, że nawet bez ich udziału fałszywe wiadomości rozprzestrzeniają się mniej więcej w tym samym tempie i wśród takiej samej liczby ludzi. Prowadzi to naukowców do wniosku, że odpowiedzialna jest tutaj psychologia człowieka.

Fałszywe wiadomości są bardziej niezwykłe, a ludzie częściej dzielą się takimi informacjami. Osoby, które udostępniają nowe informacje, są postrzegane jako te, które więcej wiedzą – podsumował Sinan Aral.

Źródło: www.warc.com

Andersen

1 tydzień temu

Oczywiście, że ludzie, w dodatku tacy, którzy występują na TT pod fałszywymi danymi a ich obecność jest podporządkowana dezinformacji. Po to tam są.

Gdy spojrzeć na followersów jednego z czołowych publicystów, to zadziwia obecność ludzi kont bez nazwisk, z obrazkami zamiast twarzy. To konta bez historii własnych myśli, by nie wspomnieć o lokalizacji czy informacjach uwiarygadniających istnienie.
Największą bolączką TT jest brak należytej weryfikacji kont. Liczy się ilość, nie jakość.

12 marca 2018