Facebook zablokował dostęp do newsów w Australii
  • 0
  • 1
18.02.2021

Facebook zablokował dostęp do newsów w Australii

Facebook uniemożliwił Australijczykom wyszukiwanie i udostępnianie newsów. To element walki, jaką firma Marka Zuckerberga prowadzi z tamtejszym rządem.

Serwis społecznościowy zapowiedział, że internauci i wydawcy w Australii nie będą już mogli udostępniać ani oglądać żadnych wiadomości z lokalnych lub międzynarodowych źródeł. Ponadto internauci z całego świata nie mogą już zamieszczać linków do australijskich serwisów.

Ten ruch firmy następuje po miesiącach napięć w relacjach z rządem Australii, który zaproponował przepis zmuszający platformy technologiczne do płacenia wydawcom wiadomości za treści.

To, czego proponowana ustawa wprowadzona w Australii nie uwzględnia, to fundamentalny charakter relacji między naszą platformą a wydawcami. Wbrew temu, co sugerowali niektórzy, Facebook nie kradnie treści informacyjnych. Wydawcy decydują się udostępniać swoje historie na Facebooku. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli ponownie pokazać wiadomości mieszkańcom Australii – przekonuje na blogu Campbell Brown, wiceprezes Facebooka ds. globalnych partnerstw informacyjnych.

W zeszłym miesiącu podczas przesłuchania w australijskim senacie przedstawiciele Facebooka sugerowali, że mogą zablokować treści w tym kraju, jeśli ustawa stanie się prawem.

Zakaz publikowania wiadomości spotkał się z dezorientacją i krytyką w kraju. Straż pożarna i pogotowie, organizacje charytatywne zajmujące się przemocą w rodzinie, stanowe agencje zdrowia i inne organizacje stwierdziły, że również one zostały dotknięte ograniczeniami. W odpowiedzi firma oświadczyła, że ​​wyjmie spod zakazu strony, na które jej ruch wpłynął nieumyślnie.

Działania te potwierdzają tylko obawy wyrażane przez rosnącą liczbę krajów wobec zachowań firm big tech, które uważają, że są większe niż rządy i że zasady nie powinny ich obowiązywać. Mogą zmieniać świat, ale to nie znaczy, że nim kierują – napisał premier Australii Scott Morrison na Facebooku.

Podobne groźby względem australijskich władz formułował Google. Firma z Mountain View groził, że odetnie Australijczyków od wyszukiwarki. Ostatecznie firma i rząd dogadali się.

Źródło: www.cnn.com

  • 1
Facebook zablokował dostęp do newsów w Australii

Facebook zablokował dostęp do newsów w Australii

Arian

2 tygodnie temu

Dobrze się stało.
Brak materiałów z mediów uniemożliwi nałożenie opłat za wykorzystywanie materiałów z mediów...

18 lutego 2021