Facebook wprowadza Instagram Reels – konkurencję dla TikToka
  • 0
  • 3
7.08.2020

Facebook wprowadza Instagram Reels – konkurencję dla TikToka

W pięćdziesięciu krajach świata Facebook wprowadził Instagram Reels. W ten sposób firma Marka Zuckerberga rzuca wyzwanie TikTokowi w zakresie krótkich kreatywnych form wideo.

Instagram Reels będą dostępne na kluczowych rynkach międzynarodowych, takich jak USA, Indie, Brazylia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia, Australia, Hiszpania, Meksyk czy Argentyna.

Funkcja umożliwia użytkownikom tworzenie i publikowanie 15-sekundowych filmów przy użyciu nowego zestawu narzędzi do edycji. Obejmuje on opcje takie jak efekty AR, licznik czasu, narzędzie do wyrównywania różnych ujęć i muzykę. Umowy Instagrama z dużymi wytwórniami płytowymi oznaczają, że użytkownicy nie będą musieli się zastanawiać, czy dźwięk w ich filmie zostanie później usunięty z powodu problemów z prawami autorskimi.

Plany Facebooka, by zareagować na zagrożenie w postaci TikToka, były realizowane już wcześniej. Jednak wypuszczenie Reels zbiega się w czasie z zamiarem Donalda Trumpa dotyczącym zakazu używania chińskiej aplikacji w USA oraz wprowadzeniem takiego zakazu w Indiach.

To nie pierwszy raz, gdy Facebook próbuje nawiązać walkę z TikTokiem. W 2018 r. amerykański portal uruchomił Lasso będące niemal klonem chińskiej aplikacji. Produkt nie cieszył się jednak zainteresowaniem i zamknięto go w lipcu 2020 r.

Reels testowane były w Brazylii w listopadzie 2019 r., gdzie nosiły nazwę Cenas. Testy te stopniowo były rozszerzane m.in. na USA, Indie i części Europy.

Wprowadzenie nowej funkcji przez Facebooka to nie tylko oznaka konkurencji z TikTokiem. Facebook próbuje w ten sposób pozyskać młodszych odbiorców. Użytkownicy TikToka i Instagrama nie do końca pokrywają się ze sobą. Ci drudzy są starsi i częściej zamiast spontanicznych relacji zamieszczają w tym medium dopracowane zdjęcia. Reels miałyby to zmienić.

Źródło: www.techcrunch.com

  • 3
Instagram Reels

Rusza funkcja Instagram Reels

7 sierpnia 2020

6 sierpnia 2020