Facebook grozi, że przestanie działać w Europie
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
22.09.2020

Facebook grozi, że przestanie działać w Europie

Europejskie organy regulacyjne chcą zabronić Facebookowi przesyłania danych o użytkownikach do Stanów Zjednoczonych. Gigant technologiczny grozi wycofaniem swoich usług dla ponad 400 mln europejskich użytkowników.

W postępowaniu sądowym w Dublinie Facebook zapowiedział, że decyzja irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC) zmusi firmę do pozostawienia 410 mln ludzi, którzy korzystają z Facebooka i Instagram, na lodzie.

Decyzja, od której odwołuje się Facebook, to wydane w zeszłym miesiącu wstępne polecenie wstrzymania przesyłania danych o klientach europejskich na serwery w USA. Polecenie wydano w związku z obawami dotyczącymi nadzoru nad danymi przez tamtejszy rząd.

W imieniu Facebooka wypowiedziała się Yvonne Cunnane, która jest dyrektorem ds. ochrony danych i radcą prawnym Facebook Ireland. Stwierdziła, że nie jest jasne, jak w tych okolicznościach firma miałaby kontynuować świadczenie usług w Europie.

Cunnane przekonuje również, że Facebook jest ważnym narzędziem wolności wypowiedzi 410 mln użytkowników w UE. Podobno wygenerował również 208 mld euro sprzedaży dla firm, które korzystają z platformy.

Irlandzki DPC odmówił komentarza w tej sprawie. Facebook z kolei zaprzecza, że próbuje zmusić regulatora do zmiany decyzji, grożąc wycofaniem usług.

Rzecznik prasowy Facebooka przekonuje, że firma Zuckerberga nie grozi wycofaniem się z Europy. Wyjaśnia jedynie, w jaki sposób serwis i wiele innych firm opiera świadczenie usług na przesyłaniu danych między UE a USA.

Źródło: www.vice.com

  • 1
Facebook grozi Europie

Facebook grozi Europie

22 września 2020

21 września 2020