Ekologiczny rebranding. Statoil zmienia się w Equinor
  • 0
  • 0
15.05.2018

Ekologiczny rebranding. Statoil zmienia się w Equinor

Statoil zdecydował o zmianie nazwy i usunięciu z niej słowa „oil”. Firma będzie się teraz nazywać Equinor. Celem jest dywersyfikacja działalności i przyciągnięcie do firmy młodych talentów zainteresowanych wpływem paliw kopalnych na zmiany klimatyczne.

Nazwa Statoli funkcjonowała od 46 lat. Norweski rząd, który ma 67% udziałów w tej firmie, zapowiedział poparcie w tej sprawie.

Firma tłumaczy, że zmiana była naturalnym krokiem po tym, jak w ubiegłym roku zdecydowała się zostać marką „szeroko energetyczną”. Do 2030 r. będzie inwestować 15–20% rocznych nakładów kapitałowych w nowe rozwiązania energetyczne.

Choć zyski spółki znów rosną, branża jest pod większą kontrolą po paryskiej umowie klimatycznej z 2016 r.

Nazwa zawierająca w sobie słowo „oil” jest w coraz większym stopniu niekorzystna. Żaden z naszych konkurentów takiej nie ma. Służyła nam naprawdę dobrze przez blisko 50 lat, ale nie sądzę, by sprawdziła się w kolejnych dekadach – powiedział Eldar Saetre, chief executive firmy Statoil.

Nowa nazwa ma wzbudzić zainteresowani młodych osób i ukazać inne aspekty działalności firmy, w tym te z zakresu energii odnawialnej. Młodzi ludzie stali się mniej chętni do pracy w firmach naftowych po tym, jak ceny ropy w 2014 r. spadły, a energia odnawialna zyskała na znaczeniu.

W Polsce spółka Statoil Fuel & Retail Polska od kwietnia 2016 r. formalnie działa pod nazwa Circle K Polska. Firma prowadzi sieć stacji i sprzedaje paliwa w ośmiu krajach europejskich: Norwegii, Szwecji, Danii, Polsce, Estonii, Rosji, na Litwie i Łotwie.

Źródło: Reuters

15 maja 2018

  • 5
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
15.05.2018

Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Grzegorz Turnau i dr Janusz Skalski w kampanii „Nie duś” pokazują żółtą kartkę mieszkańcom Krakowa

Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Grzegorz Turnau i dr Janusz Skalski w ramach kampanii „Nie duś” pokazują żółtą kartkę mieszkańcom Krakowa, którzy do tej pory nie wymienili pieca na proekologiczny. Akcja przypomina, że od 1 września 2019 r. palenie węglem i drewnem będzie w stolicy Małopolski zakazane. Za łamanie przepisu grozić będą dotkliwe kary finansowe.