Ekoapokalipsa i szukanie dziewczyny przez Internet, czyli problemy bohaterów klasyki literatury we współczesnym stylu w podcastach „Lektury 2.0” Allegro
  • 1
  • 3
24.04.2020

Ekoapokalipsa i szukanie dziewczyny przez Internet, czyli problemy bohaterów klasyki literatury we współczesnym stylu w podcastach „Lektury 2.0” Allegro

W jaki sposób pisałby o miłości Bolesław Prus, gdyby korzystał z social media? Co miałby do powiedzenia Wyspiański na temat różnic dzielących „warszawkę” i prowincję? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Allegro w serii podcastów „Lektury 2.0”.

Być może obecnym światem rządzą nowe technologie, jednak nie da się ukryć, że dylematy, przez które Słowacki lub Witkacy nie mogli zasnąć, są ponadczasowe. Motywy i emocje przedstawiane w lekturach szkolnych są nadal aktualne. Ze względu jednak na znaczące różnice – przede wszystkim realia, w których te historie się dzieją i język, którym są opowiadane – wydają się nierzeczywiste i potrafią skutecznie odrzucić czytelnika od zadanej lektury.

Właśnie dlatego powstały podcasty o literaturze „Lektury 2.0”. Allegro razem ze Storia by Abstra przeniosło motywy z polskiej literatury klasycznej w czasy współczesne. Czasy, w których rządzą social media, a wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym.

Do pracy twórczej nad projektem zostało zaproszonych sześciu artystów i twórców, którzy zainspirowani bohaterami stworzonymi przez mistrzów polskiej literatury powołają ich do życia ponownie. Interpretacje wybranych dzieł zostały napisane współczesnym językiem – czasem będą śpiewane, innym razem rapowane.

Pierwszy odcinek jest już dostępny na kanale Allegro na Youtube  oraz Spotify. Mery Spolsky, łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elektroniczną, stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości. Śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach „Kamizelki”, czyli noweli Bolesława Prusa.

„Być może dawne czasy różniły się modą, językiem i kwestiami politycznymi, ale ludzie, którzy w nich żyli i tworzyli, podobnie jak my również zastanawiali się, jak leczyć złamane serce, czy wybierać prawdziwą miłość, czy stabilizację, czym opłacić podstawowe potrzeby. Może łączy ich z nami więcej, niż nam się wydaje, a w poszukiwaniu odpowiedzi na uniwersalne pytania nie jesteśmy osamotnieni” –  tymi słowami Amator Wspomnień (narrator) wprowadza nas w świat bohaterów „Kamizelki”.

W ramach literackiego programu i kolejnych podcastów premierę będzie miało jeszcze pięć utworów. Odcinki pojawiać będą się raz w tygodniu na kanale YouTube oraz Spotify Allegro. Adaptacje przygotowują nie tylko muzycy, ale również youtuberzy:

  • Ajgor Ignacy przygotuje nową wersję „Trenów” Jana Kochanowskiego,
  • Rosalie podejmie się adaptacji utworu „Pożegnanie jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza,
  • Nadia Długosz (Beksy) przedstawi na nowo tematy poruszane w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego,
  • Kamil „Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat „Lalki” Bolesława Prusa.

Ostatni artysta pozostaje jeszcze tajemnicą.

  • 3
„Lektury 2.0”

Allegro prezentuje „Lektury 2.0”

Mark-a

1 miesiąc temu

Link www.allegro.pl/lektury nie działa:
Ta przestrzeń jest pusta
Strona, której szukasz, nie istnieje (błąd 404)

24 kwietnia 2020

23 kwietnia 2020