- 1
- 3
„Dzieci, których rodzice zawiedli, wciąż wierzą w moc pierwszej gwiazdki” – przypominają SOS Wioski Dziecięce
Dla tysięcy dzieci w Polsce święta Bożego Narodzenia to czas smutku, awantur i samotności. SOS Wioski Dziecięce od czterdziestu lat pomagają najbardziej potrzebującym dzieciom. Organizacja apeluje o natychmiastowe wsparcie – nie tylko dzieci opuszczonych czy osieroconych, ale także tych z rodzin z wieloma problemami. Celem kampanii jest zebranie środków na tegoroczną organizację bezpiecznych, radosnych i rodzinnych świąt.
– Wielu z nas z nostalgią wspomina dzieciństwo – kiedy zapach pomarańczy wydawał się bardziej intensywny, a oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę budziło ogromne emocje. Choć nie możemy wrócić do tamtych chwil, możemy zadbać, by nadchodzące święta były niezapomniane – dla dzieci, które do tej pory ich nie znały – komentuje Olga Fiedorowicz, kierowniczka Działu Marketingu i Fundraisingu w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Kampanię wspiera spot pt. „Dzieci, których rodzice zawiedli, wciąż wierzą w moc pierwszej gwiazdki”. Za jego produkcję odpowiada Motion Pikczer. Ogólnopolska kampania i towarzysząca jej świąteczna zbiórka prowadzone będą w listopadzie i grudniu 2024 r. Planowane działania reklamowe obejmują prasę, radio, telewizję i kampanię online.
Darowiznę na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia można przekazać:
- na nr konta 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683,
- na stronie www.dziecisos.org.
Wpłaty pomogą Stowarzyszeniu zorganizować rodzinne święta dla opuszczonych i osieroconych dzieci.
SOS Wioski Dziecięce od szesnastu lat prowadzą działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”
Jego nadrzędnym celem jest pomoc rodzinom w przezwyciężeniu problemów i nierzadko poważnych kryzysów.
– Nasza pomoc kierowana jest do rodzin ze szczególnym uwzględnieniem dziecka. To właśnie dzieci mogą skorzystać z przeznaczonych dla nich zajęć i działań świetlicowych. Otrzymają tam pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, szansę na rozwój zainteresowań. Ważnym elementem wsparcia jest również edukacja rodziców w zakresie wychowania, dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy – mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca programowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Świetlice SOS powstają głównie we wsiach i małych miejscowościach. Tam, gdzie czasem nie dojeżdża nawet autobus czy nie ma stałego dostępu do internetu.
– Zasadność pomocy w takich rejonach potwierdzają nie tylko nasze obserwacje, ale również dane krajowe. Mieszkańcy wsi o wiele częściej doświadczają ubóstwa skrajnego. Jest to poziom 11,5%, podczas gdy w mieście jest to nieco 3%. Ponadto ubóstwo skrajne najczęściej dotyka:
- osoby najmłodsze, w przedziale wieku 0-17 lat (7,6%),
- małżeństwa z co najmniej trójką dzieci (6,9%).
Dla porównania, zasięg ubóstwa skrajnego w gospodarstwach bez dzieci wynosi 1,7% – dodaje Łukasz Łagód.
- 3