Dyrektorzy ds. marketingu w 2022 r. staną się liderami biznesu – prognozuje Forrester
 • 0
 • 1
28.10.2021

Dyrektorzy ds. marketingu w 2022 r. staną się liderami biznesu – prognozuje Forrester

Rosnąca presja, otoczenie polityczne czy pandemia wywołały spore turbulencje dla biznesu w zbliżającym się ku końcowi 2021 r. Wielu zetknęło się z nowymi modelami dostaw, doświadczeniami marki i strategiami komunikacyjnymi, które miały pomóc w radzeniu sobie z lockdownem i niestabilnością. Badanie przeprowadzone przez firmę Forrester w tym trudnym czasie pokazało, że 92% dyrektorów marketingu B2C w USA wierzy, że ich CEO w pełni wspierają funkcję marketingową.

Badanie „Puls CMO” z sierpnia 2021 r. ujawnia też, że nie wszyscy CMO są sobie równi. Forrester postrzega rok 2022 jako opowieść o dwóch rodzajach CMO. Niektórzy będą nadal odsunięci na bok przez szefów innych obszarów, zdegradowani do obszaru marketingu obejmującego markę i promocję. Tymczasem elitarni CMO (ci z dostępem do danych, martechu i customer experience) wykorzystają ten moment, aby odpowiednio rozszerzyć swoje kompetencje w ramach marketing mixu.

Forrester prognozuje, że w 2022 r. CMO zaatakują, a dzięki temu objawią się jako ośmieleni liderzy biznesu. Firma przewiduje, że:

 1. CMO rozszerzą swoje kompetencje. Dane z ankiety przeprowadzonej w sierpniu 2021 r. zwiastują rok 2022 jako kluczowy dla CMO B2C. Strategia danych i innowacyjność będą stanowić w nim priorytety marketingowe. Dyrektorzy generalni, którzy zatrudniają i wspierają odpowiedniego CMO, będą mieli zdolnego i odpowiedzialnego lidera marketingu, który może również zostać ich następcą. Aby zdobyć zaufanie prezesa, dyrektor ds. marketingu musi przede wszystkim dbać, by w centrum uwagi marketingu znajdował się klient.
 2. CMO staną się liderami customer experience. Forrester przewiduje, że 35% funkcji marketingowych B2C będzie odpowiadać za doświadczenie klienta (customer experience, CX). Odsetek ten powoli rośnie – od 24% w 2019 r. do 26% w 2020 r. i 28% w 2021. Ponieważ wszystkie doświadczenia klientów są doświadczeniami marki, dyrektorzy marketingu muszą zadbać o to, aby marka łączyła doświadczenie „handlu w dowolnym miejscu”.
 3. CMO sprawią, że doświadczenie pracownika (employee experience, EX) stanie się niezbędnym elementem planowania marki. Budżety na EX wzrosną w przyszłym roku, co spowoduje formalne partnerstwo między CMO a CHRO (chief human resources officer). Prawie połowa (48%) liderów marketingu, którzy odpowiedzieli na globalną ankietę marketingową Forrestera, wskazała, że poprawa EX będzie strategicznym obszarem w ciągu najbliższych dwóch lat. Jako liderzy budowania marki CMO najlepiej nadają się do wniesienia wkładu w doświadczenie pracowników, angażując jednocześnie partnera HR do współpracy.
 4. Czterech na dziesięciu CMO wzmocni kompetencje agencji wewnętrznych. W 2022 r. mniej agencji wewnętrznych zostanie odsuniętych przez zewnętrzne agencje kreatywne. Badanie Forrestera z sierpnia 2021 r. pokazuje, że 44% dyrektorów marketingu B2C w USA zamierza w przyszłym roku przenieść więcej pracy do swoich zespołów wewnętrznych. Kierując się wydajnością kosztów i procesów, będą oni opierać się na agencjach in-house (porównaj z raportami Gartnera).
 • 1
dyrektorzy ds. marketingu

Dyrektorzy ds. marketingu w 2022 r. staną się ośmielonymi liderami biznesu

28 października 2021

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
28.10.2021

IAB Polska przygotował przewodnik po influencer marketingu

Influencer marketing jest jednym z najszybciej rosnących obszarów marketingu. Nielsen prognozuje, że globalna wartość tego rynku w 2022 r. wyniesie 15 mld dol. Jednocześnie rozwój influencer marketingu rodzi zagrożenia, na które podatne są zarówno marki, agencje, jak i sami influencerzy, a także ich fani będący końcowymi odbiorcami treści. Grupa robocza influencer marketing IAB Polska przygotowała przewodnik po tym obszarze. Kieruje go do marek, agencji i samych influencerów.

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
28.10.2021

UOKiK przyjrzy się aplikacjom do zamawiania jedzenia firm Glovo oraz Uber Eats

Do UOKiK docierały skargi konsumentów na nieprawidłowości przy zamawianiu jedzenia i produktów spożywczych za pomocą popularnych aplikacji. Konsumenci wskazywali, że np. płacili za zamówienie wyższą cenę niż ta, o której byli informowani przed złożeniem zamówienia. Skargi dotyczyły także rozliczania się przedsiębiorców za niezrealizowane zamówienie. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec Glovo oraz postępowanie wyjaśniające wobec spółki Uber Eats. Są to aplikacje mobilne, które służą do zamawiania jedzenia ze sklepów z dostawą pod wskazany adres.