„Nie dla wszystkich dzieci święta brzmią tak samo” – świąteczny apel o pomoc dla podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych
  • 1
  • 1
30.11.2021

„Nie dla wszystkich dzieci święta brzmią tak samo” – świąteczny apel o pomoc dla podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych

Ruszyła kampania świąteczna „Czy się spełni cud?”, w której Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce zwraca szczególną uwagę na trudną sytuację systemu pieczy zastępczej w Polsce. Dramatycznie rośnie liczba dzieci kierowanych do pieczy w trybie zabezpieczenia, a nie ma rodzin zastępczych i miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które mogłyby je przyjąć. Dzieci, które potrzebują pomocy, na miejsce w pieczy zastępczej czekają miesiącami w biologicznych domach.

Z obserwacji ekspertów stowarzyszenia wynika, że w dobie trwającego kryzysu pandemicznego drastycznie wzrosła liczba dzieci, które powinny zostać przyjęte do pieczy zastępczej w trybie zabezpieczenia. W wielu powiatach w Polsce przepełniają się pogotowia rodzinne i rodziny zastępcze.

Przed pandemią mieliśmy kilka zgłoszeń miesięcznie, około 3–6 dzieci. Teraz tyle zgłoszeń jest w ciągu tygodnia, a czasami nawet więcej! W większości są to zgłoszenia bardzo małych dzieci, poniżej 10. roku życia. Nigdy wcześniej nie było tylu zgłoszeń niemowląt. O dramatycznej sytuacji świadczy również to, że wiele zgłoszeń się powtarza, nie tylko licznych rodzeństw. To znaczy, że miesiącami nie można dla nich znaleźć miejsca w odpowiedniej rodzinie zastępczej lub placówce – mówi Magdalena Błażejczyk z Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Siedlcach.

Ostatnie dwa lata mijające pod znakiem pandemii, izolacji społecznej i ogólnego kryzysu znacząco pogłębiły problemy, z jakimi mierzą się rodziny. Zwłaszcza te stojące na granicy wydolności. Utrata pracy, dochodu, niepewna przyszłość, brak stabilnego otoczenia zwiększyły ryzyko nadużywania alkoholu i zachowań przemocowych. A cała ta sytuacja dotyka najsłabszych, czyli bezbronne dzieci, które są najbardziej narażone na brak bezpieczeństwa i właściwej opieki.

W całej tej sytuacji zadziałał jeszcze jeden bardzo kluczowy czynnik, który wpłynął na wzrost liczby dzieci w pieczy zastępczej. Zawieszenie pracy instytucji, m.in. ośrodków społecznych, powiatowych centrów pomocy rodzinie czy sądownictwa, spowodowane paromiesięcznym lockdownem, zamroziło możliwość reakcji systemu.

W pierwszych miesiącach w większości gmin w Polsce zawieszone zostały działania asystentów rodziny i pracowników socjalnych w miejscu zamieszkania rodzin. Pozostał kontakt telefoniczny i przez komunikatory. Zatem z powodu epidemii na jakiś czas dotychczasowa forma pracy z rodzinami w kryzysie została ograniczona, a doszły dodatkowe czynniki mogące kryzys nasilać. W tej chwili mamy większą liczbę postanowień o umieszczeniu w pieczy zastępczej. Nie tylko z powodu kryzysu w rodzinach wywołanego pandemią, ale i kumulacją spraw dotyczących umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej – komentuje Beata Kulig, doradca ds. rzecznictwa Stowarzyszenia SOS Wiosek Dziecięcych.

Kryzys rodzicielstwa zastępczego trwa w Polsce od lat. Nie przybywa rodzin zastępczych, a potrzeby stale rosną. Obecnie, gdy nie ma miejsc w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych, pomimo postanowienia sądu o umieszczeniu w pieczy zastępczej dzieci oczekują na przyjęcie do placówki w domach rodzinnych.

Czas kryzysu związanego z pandemią znacząco zwiększył liczbę zgłoszeń do naszego programu opieki zastępczej. W samym listopadzie otrzymałem zapytania o przyjęcie 20 dzieci, a na chwilę obecną niestety nie mamy ani jednego miejsca. Taką tendencję potwierdzają również pracownicy PCPR-u, z którymi rozmawiam. To jest szalenie trudna sytuacja dla nich, bo rozpaczliwie poszukują dla dzieci miejsc, których po prostu nie ma – mówi Dariusz Krysiak, dyrektor programu SOS Wiosek Dziecięcych w Kraśniku.

Jak wskazują dane za 2020 r., w Polsce jest ponad 72 tys. dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. To tyle, ilu mieszkańców liczy miasto średniej wielkości. Niemal co czwarte z tych dzieci przebywa w pieczy instytucjonalnej, czekając na rodzinny dom. Święta to dla wielu z nich najtrudniejsze chwile w roku, wypełnione smutkiem, samotnością i tęsknotą. To również czas bolesnych wspomnień i skojarzeń, takich jak przemoc, alkohol czy interwencje policji.

Jeżeli znajdą się ludzie, którzy chcą spełnić świąteczny cud i podarować potrzebującym dzieciom dom, to jako organizacja jesteśmy w stanie w każdej z naszych lokalizacji utworzyć kilka zastępczych rodzin SOS. Stale czekamy na zgłoszenia kandydatów. Jeżeli komuś kiedykolwiek pojawiła się w głowie myśl, że mógłby wybrać taką drogę, to na Was czekamy. Na pewno pomożemy we wszystkim, także w formalnościach – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia.

W SOS Wioskach Dziecięcych opuszczone i osierocone dzieci odnajdują dom i opiekę. Dzięki codziennej trosce rodziców SOS i wsparciu specjalistów odzyskują poczucie bezpieczeństwa i radość z dzieciństwa. Wiele z nich to właśnie tam ma okazję obchodzić pierwsze prawdziwe Święta. By to było możliwe, oprócz troskliwej opieki niezbędna jest także pomoc darczyńców. Celem rozpoczętej kampanii jest zebranie środków na organizację Świąt Bożego Narodzenia dla opuszczonych i osieroconych dzieci i utrzymanie rodzin SOS w przyszłym roku.

Świąteczną zbiórkę wspiera spot przedstawiający parafrazę kolędy „Cicha noc”. Zamiast znanych wszystkim, ciepłych wersów możemy usłyszeć wyznania dzieci, które w Święta muszą mierzyć się z samotnością, odrzuceniem i smutkiem. Ogólnopolska kampania i towarzysząca jej świąteczna zbiórka prowadzone będą do końca grudnia 2021 r.

Planowane działania reklamowe obejmują telewizję, prasę, Internet i DOOH z partnerem kampanii, firmą Screen Network. W ramach akcji uruchomiona została również specjalna strona www.dziecisos.org, na której można przekazać świąteczną darowiznę dla opuszczonych i osieroconych dzieci.

Koncepcję kreatywną opracowała agencja VMLY&R Poland. Strategią mediową zajął się Wavemaker, a produkcją Papaya Films. Spot wyreżyserował Maciej Kowalczuk.

  • 1
Świąteczny apel o pomoc SOS Wiosek Dziecięcych

Świąteczny apel o pomoc SOS Wiosek Dziecięcych

30 listopada 2021

29 listopada 2021