Deutsche Telekom i sztuczna inteligencja ukończyli X Symfonię Beethovena
 • 1
 • 1
7.10.2021

Deutsche Telekom i sztuczna inteligencja ukończyli X Symfonię Beethovena

Czy algorytmy sztucznej inteligencji są na tyle twórcze, by samodzielnie zająć się sztuką albo chociaż wspierać ludzi w jej tworzeniu? Sprawdził to zespół międzynarodowych ekspertów od muzyki i AI, powołany przez Deutsche Telekom. Efekt eksperymentu usłyszeć będzie można 9 października, kiedy to Beethoven Orchestra z Bonn wykona X Symfonię Beethovena dokończoną przez sztuczną inteligencję prawie 200 lat po śmierci kompozytora.

X Symfonia to dzieło, nad którym prace rozpoczęły się równolegle ze znaną wszystkim IX Symfonią, tzw. „Odą do radości” na zlecenie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Z powodu podupadającego zdrowia Beethoven szybko przerwał jednak prace nad utworem, pozostawiając jedynie kilka szkiców oraz notatek. Od tego czasu wielu muzykologów i kompozytorów próbowało na ich podstawie odtworzyć lub napisać na nowo fragmenty symfonii. Najsłynniejszą próbę dokończenia działa podjął pod koniec lat 80. Brytyjczyk Barry Cooper. Jak sam jednak przyznał, efekty nie były zadowalające.

Czy zadanie dokończenia X Symfonii udało się sztucznej inteligencji? Będzie można to sprawdzić 9 października. Światowa premiera utworu odbędzie się na żywo w Telekom Forum w Bonn.

Rok przed obchodami 250-lecia urodzin Beethovena, w hołdzie dla twórczości wielkiego kompozytora zespół specjalistów powołany przez Deutsche Telekom rozpoczął pracę nad kolejną próbą. Tym razem z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Grupa ekspertów pod kierownictwem dra Matthiasa Roedera, dyrektora zarządzającego Karajan Institute, opracowała „Beethoven AI”. To sztuczna inteligencja „zasilana” stylem Beethovena, notatkami i szkicami oraz dziełami kompozytorów, których ostatni z wiedeńskich klasyków sam nazywał swoimi inspiracjami. Pierwsze publiczne wykonanie krótkiego fragmentu nowej X Symfonii miało miejsce w Bonn, rodzinnym mieście kompozytora, w Roku Beethovenowskim 2020.

Nieco ponad rok po tym wydarzeniu zespół ogłosił, że jest gotowy, by zaprezentować światu efekty pracy „Beethoven AI”. Kompozycję, przygotowaną na podstawie notacji nutowej przez austriackiego kompozytora Waltera Werzowa, wykona Beethoven Orchestra z Bonn z solistą Cameronem Carpenterem pod batutą dyrygenta Dirka Kaftana.

Pierwsze wykonanie dokończonej symfonii będzie transmitowane na żywo. W Polsce premierę będzie można oglądać za pośrednictwem serwisu Onet.

 • 1
X Symfonia Beethovena

Ukończona X Symfonia Beethovena zabrzmi 9 października

7 października 2021

 • 0
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
7.10.2021

Wavemaker: mniej skłonnych do cord-cuttingu, serwisy SVoD ważnym składnikiem ofert płatnej telewizji w Polsce

Dwadzieścia procent klientów płatnej telewizji rozważało w ostatnim roku rezygnację z abonamentu – pokazuje „Projekt cyfrowizja VI”, cykliczne badanie Wavemakera. To najniższy odsetek w historii tego badania, co oznacza, że pandemia oddaliła nieco wizję cord-cuttingu w Polsce. Serwisy VoD są jednak ważnym składnikiem oferty operatorów. Dowodzi to słuszności strategii partnerstw pomiędzy płatną telewizją a SVoD.

6 października 2021

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
6.10.2021

Pokolenie Z jest bardziej skłonne do angażowania się w kampanie marketingu bezpośredniego – pokazuje badanie brytyjskiej poczty

Badanie Royal Mail MarketReach wykazało, że pokolenie Z jest bardziej skłonne do reagowania na fizyczne, bezpośrednie kampanie marketingowe prowadzone za pośrednictwem poczty. Około 35% kampanii wykorzystujących direct mailing odnotowało korzyści związane z ROI, w porównaniu do 23% dla średniej brytyjskiej we wszystkich kampaniach marketingowych.