Czym żył Facebook w 2018 r.?
 • 0
 • 0
6.12.2018

Czym żył Facebook w 2018 r.?

Facebook opublikował globalne podsumowanie najważniejszych momentów 2018 r. w serwisie. Pokazuje ono, wokół jakich wydarzeń internauci angażowali się najbardziej w ramach swoich społeczności na platformie.

Dane, które znajdują się w podsumowaniu 2018 r. na Facebooku, wskazują m.in. na momenty skłaniające ludzi do rozmowy o ważnych dla nich kwestach:

 • Międzynarodowy Dzień Kobiet. 8 marca był najbardziej dyskutowanym wydarzeniem roku po raz drugi z rzędu – również w Polsce. W 2018 r. ten dzień był jednak wyjątkowy. Skłaniał ludzi do rozmowy nie tylko o samym święcie, ale o szerokim zakresie tematów, problemów i spraw związanych z kobietami.
 • Marsz na rzecz Naszego Życia. Ocaleni z ataku na szkołę w Parkland na Florydzie ogłosili 18 lutego Marsz na rzecz Naszego Życia. Wywołał on dyskusję i działania na całym świecie. W ciągu miesiąca ponad milion osób wyraziło zainteresowanie wydarzeniem na Facebooku. Za pośrednictwem powiązanych zbiórek w serwisie zebrano ponad 2,5 mln dol.
 • Zaangażowanie obywatelskie. Wybory prezydenckie w Brazylii 7 października oraz wybory do Kongresu USA 6 listopada były najszerzej dyskutowanymi momentami wyborczymi na świecie.

Najbardziej angażujące na Facebooku momenty w kulturze to:

 • Mistrzostwa świata w piłce nożnej. Ponad 383 mln fanów piłki nożnej z całego świata korzystało z Facebooka, by kibicować swoim ulubionym drużynom za pośrednictwem 2,3 mld postów, komentarzy, reakcji i udostępnień. Zwycięstwo Francji w Mistrzostwach Świata 15 lipca i półfinał Anglii przeciwko Chorwacji 11 lipca były dwoma spośród najszerzej dyskutowanych momentów roku.
 • Super Bowl 52. Finał ligi NFL i zwycięstwo Philadelphia Eagles z New England Patriots 4 lutego również cieszyły się ogromną popularnością. W tym wydarzeniu na Facebooku uczestniczyły 62 mln osób.
 • Ślub pary książęcej. Zaślubiny księcia Harry’ego z Meghan Markle 19 maja skłoniły 42 mln użytkowników do skomentowania tego wydarzenia na Facebooku.
 • W Polsce z wyjątkowym zainteresowaniem spotkała się również tegoroczna ceremonia wręczenia Oscarów.

Użytkownicy korzystali z Facebooku także aby oddać hołd osobom, które wywarły szczególny wpływ na świat:

 • 100-lecie urodzin Nelsona Mandeli. Miliony ludzi korzystało z Facebooka, aby 18 czerwca przypomnieć życie i spuściznę jednego z największych działaczy na rzecz praw człowieka i sprawiedliwości społecznej.
 • Upamiętnienie tych, którzy odeszli. W 2018 r. straciliśmy wielu wpływowych i inspirujących ludzi. Muzyków (Aretha Franklin, Avicii, Dolores O’Riordan z The Cranberries), naukowych wizjonerów (Stephen Hawking), osobowości (Anthony Bourdain) czy gwiazd Hollywood (Burt Reynolds). Na całym świecie publikowano miliony wpisów, aby upamiętnić działalność tych oraz wielu innych niezwykłych postaci. Polską społeczność Facebooka wyjątkowo poruszyła śmierć Kory Jackowskiej.

A jakie wydarzenia utworzone na Facebooku cieszyły się największym zainteresowaniem polskich użytkowników? Oto one:

 • 21 października idę na wybory. Idź ze mną!”.
 • Masowe oglądanie filmu „Kler” w celu jego popularyzacji.
 • Najdłuższe w XXI w. całkowite zaćmienie Księżyca.

Metodologia
Najważniejsze momenty roku na Facebooku zostały wybrane na podstawie listy słów kluczowych i ich natężenia pomiędzy 1 stycznia a 11 listopada. Aby wyłonić te momenty, które były wyjątkowe dla 2018 r., wyniki zostały porównane do tych z zeszłego roku. Tym samym pominięte są wydarzenia takie jak Dzień Matki lub Halloween, które generują duże zaangażowanie na Facebooku każdego roku.

6 grudnia 2018