Cyberbezpieczeństwo – co to takiego i gdzie zdobyć informacje na ten temat?
  • 0
  • 0
5.01.2023 Artykuł Partnera

Cyberbezpieczeństwo – co to takiego i gdzie zdobyć informacje na ten temat?

Wszystkie działania użytkowników w sieci mogą być kontrolowane przez cyberprzestępców, dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie. Kwestie cyberbezpieczeństwa są poruszane już w szkołach, aby nawet najmłodsi użytkownicy portali internetowych wiedzieli, w jaki sposób ochronić swoje dane osobowe i hasła logowania.

W dzisiejszych czasach warto inwestować w nowoczesne antywirusy oraz stosować się do zasad bezpieczeństwa w sieci, szczególnie jeśli chodzi o przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Zakres, jaki obejmuje cyberbezpieczeństwo, jest naprawdę szeroki, gdyż odnosi się do ochrony danych osobowych, a nawet wewnętrznych systemów firm, które są narażone na ataki hakerskie.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to zespół działań, które mają na celu ochronę danych osobowych, serwerów, wewnętrznych systemów firm i instytucji państwowych. Warto też dodać, że zasady związane z bezpieczeństwem w sieci polegają na wdrażaniu procedur, szkoleniu pracowników oraz instalowaniu oprogramowania obronnego, które chroni wszelkie informacje przed niebezpiecznymi atakami hakerskimi. Konsekwencją ataku przez cyberprzestępców są najczęściej wycieki danych osobowych, które są poufne, a to może wpływać zarówno na stabilność systemów operacyjnych, jak i wiązać się z karami finansowymi za niedopełnienie obowiązku ochrony danych przed atakami osób trzecich.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa – gdzie zdobyć wykształcenie?

Niezbędną wiedzę do pracy na stanowisku specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa oraz powiązanych zawodów można zdobyć na uczelni wyższej WSB-NLU w ramach studiów podyplomowych z zakresu informatyki i cyberbezpieczeństwa. W zaledwie dwóch semestrach możesz zdobyć w ten sposób kompleksową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci oraz organizacji odpowiednich działań, które przełożą się na wyższy poziom ochrony osób prywatnych, firm, jak i organizacji rządowych na wypadek ataków hakerskich.

Kierunek studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa IT został stworzony głównie ze względu na fakt, iż rynek pracy wykazuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. W ramach studiów nauczysz się wszystkiego o administracji danymi, kryptografii, inżynierii systemowej, a dodatkowo będziesz w stanie samodzielnie wykonać audyt bezpieczeństwa danych i analizy zagrożeń.

Dlaczego zasady cyberbezpieczeństwa są tak ważne w organizacjach państwowych?

Instytucje rządowe są najmocniej narażone na ataki przestępców internetowych, głównie ze względu na fakt, iż bezpośrednio na serwerach organizacji przechowywane są dane osobowe obywateli. Ofiary ataków internetowych narażone są na: straty finansowe, utratę reputacji, a nawet upadek działalności.

Jeśli chcesz zapobiegać takim sytuacją, koniecznie zacznij edukację na WSB-NLU, zdobądź wykształcenie i praktyczne umiejętności, a następnie wprowadzaj zasady cyberbezpieczeństwa w organizacjach jako wykwalifikowany specjalista.

 

5 stycznia 2023

4 stycznia 2023

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
4.01.2023

UOKiK wyjaśnia, jakie zmiany w prawach konsumenta nastąpiły po 1 stycznia

1 stycznia weszło w życie wiele przepisów ważnych dla konsumentów. Zmiany w polskim prawie (m.in. ustawie o prawach konsumenta, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług, Kodeksie cywilnym) wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Dodatkowo z inicjatywy prezesa UOKiK wprowadzono regulacje, które mają ukrócić nieuczciwe praktyki na pokazach handlowych.