Coraz więcej i częściej gramy w różne gry, głównie na telefonach – raport Inquiry
 • 0
 • 6
18.04.2023

Coraz więcej i częściej gramy w różne gry, głównie na telefonach – raport Inquiry

Co piąty Polak gra w gry na swoim smartfonie codziennie, a kolejne 19% kilka razy w tygodniu. Gramy coraz częściej i więcej. Co trzeci z grających uważa jednak, że robi to zbyt często.

40% dorosłych Polaków gra w gry na telefonie przynajmniej kilka razy w tygodniu, z czego 21% codziennie. Telefon to zdecydowanie najczęściej używane urządzenie do grania. Co czwarty dorosły Polak gra regularnie (przynajmniej kilka razy w tygodniu) na komputerze lub laptopie. Gramy również na innych urządzeniach, takich jak konsola czy tablet.

Częstotliwość grania na wszystkich urządzeniach wzrasta, najbardziej w przypadku telefonów. 17% badanych deklaruje częstsze granie w gry na smartfonie w porównaniu do zeszłego roku. W przypadku grania na komputerze odsetek ten wynosi 11%, zaś na konsoli – 9%.

Choć gramy częściej, nie wszystkim nam się to podoba

Wśród osób grających na smartfonie przynajmniej kilka razy w miesiącu 27% uważa, że robi to zbyt często. Okazuje się, że po telefon i dostępne na nim gry sięgamy najczęściej wtedy, gdy chcemy się czymś zająć, np. czekając na autobus lub w przerwie między obowiązkami (tak deklaruje 43% grających na telefonie przynajmniej kilka razy w miesiącu). Gra na telefonie to także częsty towarzysz podróży (26% grających).

Te okoliczności, w których gry głównie nam towarzyszą, niezależnie od urządzenia, to przede wszystkim czas wolny (weekend, urlop) lub czas po skończonych obowiązkach. Jeśli chodzi o porę dnia, gramy przede wszystkim wieczorem, dla relaksu – 48% wszystkich grających wskazuje tę porę jako najczęściej zajętą grami.

Polacy grają na różnych urządzeniach, ale zwyczaje związane z graniem się różnią

Na telefonie gramy najczęściej w gry darmowe. Jedynie 13% grających na telefonie dokonuje zakupów gier na tym urządzeniu. W przypadku konsoli odsetek ten wynosi 57%, zaś dla gier komputerowych – 36%. Wśród tych osób, które kupują gry, średnioroczny wydatek na ich zakup wynosi średnio 538 zł.

 • Na telefonie dominują gry logiczne (58% grających na telefonie) oraz łamigłówki (46%).
 • Grający na komputerach najczęściej wybierają gry logiczne (42%) oraz karciane (36%).
 • Zupełnie inaczej sytuacja wygląda już w przypadku gier na konsole – tu zdecydowanie dominują
  • gry przygodowe (49%),
  • gry akcji/strzelanki (47%)
  • wyścigowe (43%).
  • Tego rodzaju gry w zdecydowanej mierze preferowane częściej przez mężczyzn.

Warto wspomnieć, że co trzeciemu polskiemu graczowi zdarza się grać w gry z innymi osobami, łącząc się z nimi przez internet. Dla zdecydowanej większości są to po prostu inni gracze, obce im osoby. Ponadto 1/3 grających w ten sposób gra „ze znajomymi”, ale istniejącymi wyłącznie w sieci. Taki sam odsetek umawia się na grę ze znajomymi poznanymi w realnym świecie.

Podsumowując, mamy z jednej strony do czynienia z graczami „smartfonowymi”, którzy grają głównie w gry darmowe i dla zabicia czasu. Z drugiej strony – z bardziej wymagającymi osobami, grającymi najczęściej na konsoli czy komputerze, które traktują granie jako formę rozrywki i więcej w nią inwestują.

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w marcu 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1004 dorosłych Polaków (sondaż online na panelu YouGov).

 • 6
Gaming wśród Polaków – badanie Inquiry

Gaming wśród Polaków – badanie Inquiry

Gaming wśród Polaków – badanie Inquiry
Gaming wśród Polaków – badanie Inquiry
Gaming wśród Polaków – badanie Inquiry
Gaming wśród Polaków – badanie Inquiry
Gaming wśród Polaków – badanie Inquiry

18 kwietnia 2023

17 kwietnia 2023