Co trzeci Polak twierdzi, że fale zachorowań na Covid-19 będą powracać, 40% zamierza się zaszczepić
 • 0
 • 3
25.12.2020

Co trzeci Polak twierdzi, że fale zachorowań na Covid-19 będą powracać, 40% zamierza się zaszczepić

Nastroje Polaków w czasie drugiej fali epidemii koronawirusa nie są optymistyczne. 66% Polaków odczuwa niepokój z powodu pandemii, w tym 38% obecnie ma większe obawy niż wiosną. Obawy dotyczą zarówno obszaru zdrowia, jak i sytuacji ekonomicznej w Polsce. Badanie serwisu PoradnikZdrowie.pl i Instytutu Badawczego Pollster.

Ponad 3/4 respondentów uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce pogorszy się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Ponad połowa martwi się kryzysem ekonomicznym spowodowanym przez pandemię (58%). Co czwarty Polak odczuwa niepokój związany z możliwością utraty pracy (26%).

60% Polaków obawia się braku możliwości skorzystania z opieki medycznej w razie zachorowania na chorobę inną niż Covid-19. 51% ankietowanych odczuwa niepokój, że nie otrzyma odpowiedniej opieki zdrowotnej, gdy zachoruje na Covid-19. Tyle samo badanych boi się zakażenia koronawirusem bądź wystąpienia choroby w najbliższej rodzinie.

Co trzeci badany sądzi, że pandemia zakończy się po wprowadzeniu szczepień przeciw Covid-19. Podobny odsetek respondentów ma odmienne zdanie – uważa, że zwiększone fale zachorowań będą powracać cyklicznie (34%). 40% badanych deklaruje, że zaszczepi się przeciwko Covid-19, gdy będzie to możliwe.

38% badanych odbyło wizytę lekarską w placówce medycznej, a niemal połowa (47%) korzystała z wizyty online w ramach telemedycyny. Od początku pandemii Polacy korzystali przede wszystkim z porad lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów. W dalszej kolejności wskazywali na wizytę u stomatologa, ginekologa, okulisty i kardiologa. 28% badanych z powodu pandemii zrezygnowało z wizyty lekarskiej w placówce lub przełożyło ją na późniejszy termin.

Covid-19 zmienił zachowania Polaków związane ze spędzaniem wolnego czasu:

 • 64% deklaruje, że zrezygnowało bądź ograniczyło spotkania towarzyskie.
 • 60% unika obecnie skupisk ludzi, a 59% – podróży.
 • 37% badanych ograniczyło wizyty u fryzjera lub całkowicie z nich zrezygnowało.
 • 31% zrezygnowało z odwiedzin klubów fitness, siłowni.
 • 62% badanych przyznaje, że w porównaniu do okresu sprzed pandemii częściej spędza czas wolny w domu.

Pandemia wpłynęła również na zwyczaje zakupowe:

 • 39% badanych deklaruje, że częściej robi zakupy przez Internet, a co trzeci przyznaje, że oszczędza.
 • 31% Polaków wskazuje, że obecnie konsumuje więcej owoców i warzyw.
 • 27% badanych przyjmuje więcej suplementów wzmacniających odporność.
 • 18% dba o lepszy sen.
 • 12% Polaków deklaruje, że nie zmieniło swoich nawyków w związku z pandemią.

Polacy są dość zgodni w kwestii noszenia maseczek. 73% respondentów od początku popiera wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak sklepy czy urzędy. 67% uważa za zasadne utrzymanie dwumetrowego dystansu społecznego. 63% wskazuje, że ograniczenia liczby pasażerów w środkach komunikacji miejskiej były i są konieczne. Taki sam odsetek (63%) popiera ograniczenia dotyczące udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym.

Za utrzymaniem ograniczonej liczby klientów w sklepie, na targu i poczcie opowiada się 62% badanych, a 59% jest za zakazem spotkań, zgromadzeń i imprez. 54% respondentów popiera ograniczenia w przekraczaniu granic przez cudzoziemców. 44% uważa, że zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, takich jak parki i skwery, powinno być obowiązkowe.

Respondenci wskazali też ograniczenia, które w ich ocenie nie powinny być wprowadzone i kontynuowane. Najczęściej wymieniane w badaniu nieuzasadnione ograniczenie to zamknięcie zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu – przeciwnych mu jest 42% ogółu Polaków. Przeciwników zamykania placów zabaw, ogrodów zoologicznych jest 38%.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy Pollster i PoradnikZdrowie.pl w listopadzie 2020 r., metodą CAWI na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (kontrola próby ze względu na wiek, płeć i wielkość miejscowości). Liczebność: N=1033 osoby.

 • 3
Co trzeci Polak twierdzi, że fale zachorowań na Covid-19 będą powracać

Nastroje Polaków w czasie drugiej fali epidemii

Co trzeci Polak twierdzi, że fale zachorowań na Covid-19 będą powracać
Co trzeci Polak twierdzi, że fale zachorowań na Covid-19 będą powracać

Co trzeci Polak twierdzi, że fale zachorowań na Covid-19 będą powracać

25 grudnia 2020