Ciągnik dla wiceministra – dealer marki John Deere reklamuje się relacją z wesela Norberta Kaczmarczyka
  • 1
  • 2
2.09.2022

Ciągnik dla wiceministra – dealer marki John Deere reklamuje się relacją z wesela Norberta Kaczmarczyka

Wanicki Agro reklamuje się relacją z przekazania ciągnika John Deere. Maszyna trafiła w ręce wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Norberta Kaczmarczyka podczas jego wesela. Wart 1,5 mln zł traktor to prezent od brata wiceministra.

Dealer marki John Deere Winnicki Agro na swoim profilu na YouTube opublikował film reklamowy. Relacjonuje on przekazanie ciągnika wiceministrowi rolnictwa podczas jego wesela.

„Stanęliśmy na wysokości zadania i dostarczyliśmy ciągnik 8R 340 na wesele Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norberta Kaczmarczyka. Ciągnik w prezencie podarował mu jego brat Konrad” – pisze dealer pod filmem.

Opozycja podkreśla reklamowy charakter relacji

Żąda wyjaśnień w kwestii powiązań wiceministra z prywatną firmą. „W reklamie komercyjnego podmiotu występuje wiceminister rolnictwa. To jest wyjątkowa karkołomna konstrukcja prawna orłów Solidarnej Polski, żeby coś dać, a nie dać” – skomentował wiceprzewodniczący PO, Borys Budka.

27 sierpnia, oświadczenie Wanicki Agro

Przedstawiciel marki John Deere, Wanicki Agro opublikował na swoim profilu na Facebooku oświadczenie. Zaznacza w nim, że nie zawierał z wiceministrem ani jego bratem żadnej umowy na świadczenia reklamowe. Jedynym związkiem pomiędzy nimi była umowa sprzedaży na jeden ciągnik. Dealer odżegnuje się też od działalności politycznej.

Oświadczenie Wanicki Agro

W związku z licznymi publikacjami medialnymi, w których pojawiają się informacje na temat uroczystego przekazania ciągnika marki John Deere jako prezentu ślubnego podczas rodzinnego wydarzenia jednego z naszych klientów, pragniemy wyjaśnić kilka wątpliwości i niejasności.

Uroczyste przekazanie sprzętu jest praktyką promocyjną, która jest często stosowana przez większość firm oferujących maszyny dla rolnictwa. Dostarczenie maszyny to często ważny moment dla rolnika, stąd pomysł uroczystej oprawy.

W tym konkretnym przypadku już po sprzedaży dowiedzieliśmy się, że ciągnik ma być przekazany w trakcie uroczystości weselnych. To był pierwszy taki przypadek w historii firmy Wanicki Agro, w którym ciągnik miał być odbierany w takich okolicznościach. Uznaliśmy, być może pochopnie, że będzie to okazja do pokazania naszej pracy w wyjątkowych okolicznościach.

Podejmując decyzję o nakręceniu relacji z odbioru maszyny, kierowaliśmy się właśnie tymi niezwykłymi okolicznościami, a nie osobą obdarowanego, który pełni funkcje publiczne. Zazwyczaj tego typu relacje są odbierane pozytywnie. Tym razem z pewnych względów stało się inaczej.

Chcemy podkreślić, że nie zawieraliśmy nigdy i obecnie nie wiążą nas żadne umowy z Panem Norbertem Kaczmarczykiem. Z kolei z Panem Konradem Kaczmarczykiem zawarliśmy wyłącznie jedną umowę sprzedaży ciągnika – za rynkową cenę i na rynkowych warunkach, takich samych, jak oferowane innym naszym Klientom.

Nie angażujemy się w działalność polityczną

Zarówno polski importer spółki John Deere Polska, jak i lokalni dealerzy marki John Deere nie angażują się w działania polityczne. Budząca wątpliwości obecność maszyn marki John Deere w filmach wyborczych polityków wielu opcji wynika najczęściej z decyzji ich posiadaczy – rolników. Mają oni prawo do wykorzystywania kupionego przez siebie sprzętu według swojego uznania. Jako sprzedawca maszyn nie mamy wpływu na decyzje właścicieli.

Zjawisko to jest powszechne w branży rolniczej i dotyczy także innych producentów maszyn rolniczych. Rolnicy to pasjonaci, dumni ze swojej pracy, swoich gospodarstw i posiadanych maszyn. Nie dziwi zatem, że z chęcią prezentują je w materiałach video, w których biorą udział.

W Internecie można bez trudu znaleźć wiele filmów, w tym wyborczych, w których rolnicy prezentują całą gamę marek maszyn wykorzystywanych w codziennej pracy. Charakterystyczny wygląd maszyn konkretnej marki i dobrze widoczne na filmach logo danego producenta lub dealera nie oznaczają, iż marka angażuje się w działalność polityczną.

Działamy zgodnie z prawem

Jako dealer maszyn rolniczych bierzemy udział w przetargach publicznych na takich samych zasadach jak wszyscy inni dostawcy tego typu sprzętu. Nie jest to też dominująca część naszej działalności. Od 2019 do dzisiaj przychody ze sprzedaży maszyn rolniczych w ramach przetargów publicznych stanowiły jedynie 1,5% obrotu firmy Wanicki Agro.

W każdym z przetargów działaliśmy zgodnie z prawem. Informacje o przetargach, ich warunkach i wynikach są publiczne. Każdy może je sprawdzić na podstawie publicznie dostępnych i wiarygodnych źródeł. W dodatku każdy przetarg jest na bieżąco kontrolowany przez konkurujących ze sobą uczestników, media, opinię publiczną oraz powołane do tego organy państwa.

Film promujący markę przez relację z wesela wiceministra rolnictwa pozostaje na profilu Winnicki Agro na YouTube.

  • 2
Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk cieszy się z ciągnika John Deere

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk cieszy się z ciągnika John Deere

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk cieszy się z ciągnika John Deere

2 września 2022

  • 0
  • 13
  • 0
  • 0
  • 0
2.09.2022

Jubileuszowy Art Moves – Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach

9 września w Toruniu nastąpi oficjalne otwarcie 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves. Festiwal odbędzie się nadal w okrojonym i kryzysowym kształcie ze względu na wojnę, pandemię i wywołany przez nie kryzys ekonomiczny, który bardzo silnie uderza w kulturę i sztukę. Mimo kryzysu można będzie zobaczyć sporą porcję wizualnych refleksji stworzonych przez artystów z całego świata. Dotyczą one ważnego i aktualnego tematu: „Miłość czy nienawiść? Prawda czy fałsz? Co warto docenić w niepewnych czasach?”.