Cena nie jest kluczowa dla konsumentów – badanie EY
  • 0
  • 1
26.01.2024

Cena nie jest kluczowa dla konsumentów – badanie EY

Zaufanie do marki i szeroka oferta są ważniejsze dla konsumentów niż cena. Zakupy offline nadal cieszą się popularnością. Pokazuje to badanie EY Retail Performance Ranking 2023.

Wyniki badania EY Retail Performance Ranking 2023 wskazują, że konsumentom nie zależy wyłącznie na cenie przy dokonywaniu zakupów. Istotne są również zaufanie do marki i szeroka oferta produktów. Co prawda porównywanie cen w internecie pozostaje popularne, ale wielu konsumentów wciąż wybiera zakupy offline.

Kluczowe wnioski z badania:

  • Cena jest ważna, ale nie stanowi jedynego kryterium wyboru produktów.
  • Zaufanie do marki i szeroka oferta produktów liczy się bardziej niż niska cena.
  • W Polsce dyskonty przyciągają klientów nie tylko ceną, ale także bogatym asortymentem.

W kontekście dostawców zakupów i żywności jakość w stosunku do ceny jest kluczowym czynnikiem. Jednak dla sklepów z ogólnym asortymentem cena pozostaje głównym wyróżnikiem. Co ciekawe, na internetowych platformach handlowych jakość obsługi klienta ma większy wpływ na ogólną ocenę niż cena produktów. Może to wynikać z łatwości porównywania ofert i większej wagi wygody obsługi. Więcej konsumentów jednak przegląda oferty online niż dokonuje zakupów w tym kanale.

Cyfrowa doskonałość (np. wygoda zakupów online) jest mniej ważna dla konsumentów od ogólnej doskonałości (np. szeroki wybór, jakość obsługi).

Spośród 51 przebadanych sprzedawców detalicznych mających placówki fizyczne (z wyłączeniem internetowych platform handlowych oraz dostawców zakupów i żywności) tylko czterech odnotowało wyższą pozycję za doskonałość cyfrową niż sklepy stacjonarne. W tym dwóch z segmentu sprzedawców elektroniki i AGD, który z założenia jest bardziej cyfrowy i tym samym otwarty na kanał online.

We wszystkich siedmiu segmentach wielokanałowych konsumenci przyznawali, że częściej sprawdzają ofertę online (w zależności od segmentu – od 31 do 79%), za to rzadziej kupują w tym kanale (od 12 do 74%). Tylko w przypadku elektroniki i AGD, książek oraz artykułów dziecięcych większość respondentów deklarowała częstsze zakupy online niż offline.

Zrównoważony rozwój:

  • Zrównoważony rozwój jest ważnym czynnikiem wyboru, szczególnie w prognozach zakupowych.
  • 75% respondentów uważa, że sklepy bardziej zrównoważone są nowoczesne i innowacyjne.
  • Jednak wyższe ceny produktów ekologicznych są barierą dla konsumentów.

Ceny ekologicznych produktów są postrzegane jako wysokie. W pierwszej połowie 2023 r. sądziło tak 84% ankietowanych. Ich zdaniem wygórowane ceny zmniejszą wielkość sprzedaży i wpłyną na niższe perspektywy wzrostu rynku produktów ekologicznych.

O badaniu

Retail Performance Ranking EY-Parthenon to międzynarodowe badanie oceniające detalistów według doskonałości stacjonarnej, cyfrowej i ogólnej. W 2023 r. po raz pierwszy w Polsce wzięło udział 2800 respondentów, oceniających 65 różnych sprzedawców detalicznych.

Cena nie jest kluczowa dla konsumentów – badanie EY

26 stycznia 2024

25 stycznia 2024