„Bóg daje życie – smog je odbiera” – kampania o zanieczyszczeniu powietrza w polskich parafiach
  • 0
  • 1
17.02.2021

„Bóg daje życie – smog je odbiera” – kampania o zanieczyszczeniu powietrza w polskich parafiach

Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska przy wsparciu „Gościa Niedzielnego” rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera”. Jest ona częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, pod tytułem „Zielone parafie”. Informacje o uchwałach antysmogowych, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach trafią do 8 tys. parafii w całej Polsce.

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym. Każdego roku w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tys. osób. Podczas pandemii zanieczyszczenie powietrza wzmaga niebezpieczeństwo – przyczynia się do dodatkowych zgonów z powodu Covid-19. Przywoływane przez inicjatorów akcji badania wskazują, że smog powiększa liczbę ofiar tej choroby o 28%.

Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, świadomość na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i przepisów nałożonych na samorządy i mieszkańców jest ciągle bardzo niska. Ciągle widzimy potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np., jak skorzystać z rządowego „Programu czyste powietrze”, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Wiele osób nie wie, że pozbywając się z domu starego kotła, pozbywa się problemu, a zyskuje wolny czas, komfort, zdrowie i pieniądze.

Finał akcji odbędzie się w niedzielę 21 marca. Do 8 tys. parafii w całej Polsce wraz ze specjalnym numerem „Gościa Niedzielnego” trafią materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania – m.in. o możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła. Kampania jest częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, pod tytułem „Zielone parafie”. Program jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Celem programu jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki „Laudato si” papieża Franciszka, skierowanej do „wszystkich ludzi dobrej woli”.

Aby aktywnie włączyć się w kampanię i pomóc m.in. w dystrybucji materiałów, należy wypełnić formularz kontaktowy na stronie www.zieloneparafie.pl.

  • 1
„Bóg daje życie – smog je odbiera”

Ruszyła akcja „Bóg daje życie – smog je odbiera”

17 lutego 2021