- 0
- 5
Błędy językowe w internecie w 2024 r. – raport o kondycji polszczyzny
Nadwyraz.com we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl oraz SentiOne przedstawia raport o kondycji polszczyzny w internecie w 2024 r. To już siódma edycja badania.
Wyniki, jak co roku, publikowane są z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego 21 lutego. Mogą napawać optymizmem – poprawne formy wciąż dominują, choć niektóre błędy utrzymują się od lat i są wyjątkowo powszechne.
Tegoroczna edycja raportu wprowadza istotne zmiany w analizie:
- Po raz pierwszy w badacze nie skupili się wyłącznie na liczbie błędów, ale także na porównaniu częstotliwości poprawnych i błędnych form.
- Analiza objęła 245 551 914 wystąpień wyrazów w różnych konfiguracjach, co pozwoliło uzyskać pełniejszy obraz kondycji polszczyzny w sieci.
- Dane pochodzą z Facebooka, YouTube, TikToka, Wykopu, Instagrama, X (Twittera), forów dyskusyjnych i portali internetowych.
Najczęściej popełniane błędy językowe w 2024 r.
Największe problemy wciąż sprawiają pisownia łączna i rozdzielna oraz wpływ fonetyki na zapis wyrazów. Oto 10 słów, które najczęściej były zapisywane niepoprawnie:
- „coniemiara” / „co nie miara” (zamiast „co niemiara”) – 49,97% błędnych zapisów
- „nota bene” (zamiast „notabene”) – 35,57%
- „żygać” (zamiast „rzygać”) – 31,59%
- „apropos” / „a propo” (zamiast „à propos”) – 25,98%
- „nienajlepszy” (zamiast „nie najlepszy”) – 21,12%
- „złodzieji” (zamiast „złodziei”) – 20,26%
- „conieco” / „co nie co” (zamiast „co nieco”) – 19,33%
- „invitro” (zamiast „in vitro”) – 15,75%
- „napewno” (zamiast „na pewno”) – 15,61%
- „na przeciwko” / „na przeciw” (zamiast „naprzeciwko” / „naprzeciw”) – 14,76%
Z badania Nadwyraz.com / Polszczyzna.pl wynika, że w większości przypadków poprawne formy wciąż dominują. Błędy wynikają głównie z tempa komunikacji i języka mówionego, a nie z braku świadomości językowej. Facebook i X (Twitter) wciąż przodują w liczbie błędów, ale TikTok i YouTube również stają się coraz większymi źródłami niepoprawnej pisowni. Niektóre błędy są tak zakorzenione, że trudno je wyeliminować, np. „coniemiara” niemal dorównuje poprawnej formie „co niemiara”.