Biedronka nie zgadza się z decyzją UOKiK. Tłumaczy się „nieumyślnymi błędami ludzkimi” i odwoła się do sądu
 • 0
 • 1
11.08.2020

Biedronka nie zgadza się z decyzją UOKiK. Tłumaczy się „nieumyślnymi błędami ludzkimi” i odwoła się do sądu

Sieć Biedronka wydała oświadczenie w sprawie decyzji UOKiK. Urząd nałożył na właściciela sieci sklepów – spółkę Jeronimo Martins Polska karę w wysokości 115 mln zł. Sieć tłumaczy, że były to „nieumyślne błędy ludzkie”.

Do urzędu docierały sygnały dotyczące nieprawidłowości w uwidacznianiu cen lub naliczania wyższych kwot w kasie niż wskazywała to cena na półce.

Kontrole zlecone Inspekcji Handlowej potwierdziły skalę nieprawidłowego informowania o cenach w sklepach należących do JMP. Na spółkę nałożono więc karę. Biedronka wydała oświadczenie w tej sprawie. Tłumaczy się nieumyślnymi błędami ludzkim

Oświadczenie sieci Biedronka w sprawie decyzji UOKiK
Nie podzielamy wniosków zawartych w decyzji ogłoszonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wielu lat jesteśmy zaangażowani i lojalni wobec naszych klientów. Wartości te były wielokrotnie wystawiane na próbę w ciągu tych 25 lat działalności. W tym w bardzo trudnych i bezprecedensowych okolicznościach wywołanych pandemią.

Nasze poczucie misji i obowiązku odzwierciedla nie tylko polityka niskich cen, którą kierujemy się we wszystkich naszych działaniach, ale także konsekwentne doskonalenie wszystkich naszych procesów, włącznie z prawidłowym oznaczaniem cen w sklepach. Dlatego też zdecydowanie nie zgadzamy się z ogłoszoną decyzją UOKiK i mając przekonanie o słuszności naszych argumentów, nie mamy innego wyjścia, jak złożenie odwołania od tej decyzji do właściwego sądu.

Naszym zobowiązaniem jest spełnienie wszystkich wymogów prawnych. Nieumyślne błędy ludzkie, o których wspomniał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, są jedynym powodem incydentalnych różnic cenowych lub braku etykiet. Biorąc pod uwagę skalę działalności naszej sieci – ponad 3 tysiące sklepów, blisko 70 tysięcy pracowników, ponad 4 miliardy wizyt klientów w latach 2017 do lipca 2020 r. – nie można zupełnie wyeliminować tych indywidualnych przypadków.

Warto jednak zauważyć, że pomyłki cenowe zdarzały się w obie strony. Część z nich miała również negatywne skutki finansowe dla przedsiębiorstwa. Dlatego nie zgadzamy się z zarzutem dotyczącym czerpania przez spółkę korzyści z postępowania opisanego w decyzji. W trosce o naszych klientów podjęliśmy zdecydowane, znacznie wykraczające poza rynkowe standardy działania mające na celu ograniczenie liczby tego typu przypadkowych błędów. Już teraz widzimy pozytywne efekty wdrażanych rozwiązań.

Od 25 lat aktywnie budujemy rynek detaliczny w Polsce. Wraz z polskimi dostawcami, którzy rozwijają się razem z nami, codziennie dostarczamy naszym klientom produkty wysokiej jakości w niskich cenach, tworząc wartość dla polskich rodzin i rodzimej gospodarki. Dzięki silnemu zaangażowaniu Biedronki Polska posiada jeden z najbardziej konkurencyjnych rynków handlu detalicznego i jedne z najniższych cen żywności w Europie. W okresie od 2017 r. do lipca 2020 r. polskie rodziny zaoszczędziły ponad 17 mld zł dzięki akcjom promocyjnym w sieci Biedronka. A w samym tylko okresie pandemii, od marca do lipca 2020 r., oszczędności te wyniosły 2,4 mld zł.

Pragniemy zapewnić, że będziemy kontynuować naszą strategię:

 • dostarczania na co dzień towarów wysokiej jakości po niskich cenach,
 • tworzenia wartości,
 • wspierania polskich rodzin oraz polskiej produkcji i wytwarzania żywności, szczególnie w obecnych trudnych czasach.
 • 1
Biedronka

Biedronka uważa, że kara UOKiK jest niesłuszna, grafika: UOKiK

Arian

1 miesiąc temu

Nie widzę problemu.
Skoro zjawisko trwa od kilku lat, niech Biedronka wskaże, które osoby popełniały te nieumyślne błędy ludzkie. Jestem pewien, że sądy będą wyrozumiałe, w końcu to tylko kilkaset milionów nieuprawnionego zysku.

Gosia

1 miesiąc temu

Też się spotkałam z taką sytuacją w biedronce, że na półce była cena promocyjna, a w kasie naliczyli normalną... to wprowadzanie w błąd konsumenta...tłumaczenie się błędami ludzkimi jest słabe...

11 sierpnia 2020

 • 0
 • 9
 • 0
 • 0
 • 2
11.08.2020

Muzyczna kanapa z podpisami ekipy Męskiego Grania licytowana dla Fundacji Autyzm Up

Kanapa stanowiąca scenografię Studia Ż Męskiego Grania 2020, z podpisami gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego, Darii Zawiałow, Igora Walaszka i Błażeja Króla, została przekazana Fundacji Autyzm Up. 9 sierpnia organizacja rozpoczęła jej na licytację. Dochód zostanie w całości przeznaczony na budowę centrum dla młodych i dorosłych osób w spektrum autyzmu.