„Bezdzietni” – raport o bezdzietnych w Polsce w 2025 r. - Marketing przy Kawie
Jak wygląda życie bezdzietnych w Polsce w 2025 r.? – raport Instytutu Badań Pollster 
  • 0
  • 3
6.10.2025

Jak wygląda życie bezdzietnych w Polsce w 2025 r.? – raport Instytutu Badań Pollster 

Czy bezdzietni mają łatwiej? Jak często muszą mierzyć się z pytaniem „kiedy dzieci?”. Czy prawdą jest, że młode kobiety wolą imprezować, a mężczyźni grać w gry, niż spełniać się jako rodzice? Czy związki bez dzieci są równie satysfakcjonujące jak te, które mają potomstwo? Instytut Badań Pollster opublikował raport „Bezdzietni”.

Raport „Bezdzietni” rzuca światło na życie osób bezdzietnych w Polsce, obalając powszechne stereotypy i ujawniając ich doświadczenia. Dane z raportu zaprezentowano premierowo podczas festiwalu Insummit 2025. Wskazują one na niski poziom zrozumienia społecznego tej grupy demograficznej – przy jej rosnącym znaczeniu i potencjale konsumenckim.

„Bezdzietna lambadziara” czy „Piotruś Pan” to określenia, które w społecznym dyskursie o bezdzietnych pojawiają się bardzo często. Zakładają beztroski, lekkomyślny i imprezowy styl życia tej grupy społecznej. Badanie przeprowadzone przez Pollster przeczy tym stereotypom.

Dane pokazują, że kobiety niemające dzieci wykorzystują wolny czas w dużej mierze na własny rozwój, a nie na imprezowanie

Do klubu, na dyskotekę czy pubu chodzi zaledwie 9% z nich (dla porównania: 4% matek). Za to aż 47% z grupy wiekowej 18–35 lat poświęca czas na podnoszenie swoich zawodowych kwalifikacji (dla porównania: 21% matek). Jednocześnie ponad połowa bezdzietnych respondentek do 35. roku życia deklaruje, że chciałaby mieć dzieci w przyszłości.

Młode kobiety podkreślają jednak potrzebę ustabilizowanej sytuacji życiowej, aby móc założyć rodzinę. Jak wynika z odpowiedzi – pracują nad tym, by tę stabilizację zawodową i ekonomiczną uzyskać. Z danych wyłania się więc nie obraz lekkomyślnych imprezowiczek, lecz kobiet podchodzących do macierzyństwa z dużą odpowiedzialnością.

Postrzeganie bezdzietnych mężczyzn jako wiecznych chłopców unikających odpowiedzialności nie znajduje jednoznacznego potwierdzenia w danych

Bezdzietni panowie mają wprawdzie więcej wolnego czasu niż ojcowie. Częściej też spędzają go w sposób pasywny, np. grając w gry czy słuchając muzyki. Nie oznacza to jednak życia w nieustannej zabawie czy na imprezach – te wybiera zaledwie niewielki odsetek (11%). Podobnie jak ojcowie, bezdzietni większość czasu poświęcają jednak pracy i edukacji. Co ważne, aż co drugi bezdzietny mężczyzna do 49. roku życia deklaruje chęć posiadania dzieci w przyszłości, co trudno pogodzić z wizerunkiem nieodpowiedzialnego „wiecznego chłopca”.

Dlaczego Polacy nie decydują się na dzieci?

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na deklarowane powody bezdzietności, które dodają ważny fragment do tego obrazka. Okazuje się, że przyczyną najczęściej wskazywaną przez respondentów obu płci jest problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera/partnerki (31%).

Kiedy porównamy światopogląd grupy bezdzietnych kobiet i bezdzietnych mężczyzn, zobaczymy, jak duży jest rozdźwięk między nimi w deklarowanych poglądach:

  • kobiety znacznie częściej wyznają wartości liberalne,
  • panowie istotnie statystycznie częściej niż panie – konserwatywne.

Drugie miejsce wśród wymienianych przyczyn bezdzietności zajmują powody ekonomiczne – 24% badanych wskazało na wysokie koszty wychowania dziecka. Z kolei potrzeba zachowania swobody i niezależności w życiu, stereotypowo kojarzona najmocniej z tą grupą, zajmuje dopiero trzecią pozycję (22%).

Twarde liczby pokazują, że bezdzietnym powinno być trochę łatwiej w życiu ze względu na sytuację finansową czy czas dla siebie

A jednak pozostają oni pod sporą presją oczekiwań społecznych, szczególnie często komunikowanych przez osoby im najbliższe. 51% kobiet i 34% mężczyzn spotyka się z pytaniem: „kiedy dzieci?” (często lub czasami). Ponadto częściej towarzyszy im poczucie samotności (ponad ¼ bezdzietnych często lub zawsze czuje się samotna), a z czasem u coraz większego odsetka pojawia się żal z powodu bezdzietności (połowa badanych 50+ żałuje, że nie ma dzieci).

Doświadczają też dyskryminacji w życiu zawodowym i społecznym – 20% respondentów deklaruje, że zdarzyło im się być dyskryminowanym w dziedzinach takich jak:

  • rozwiązania prawne,
  • opieka zdrowotna,
  • dostęp lub organizacja usług takich jak:
    • gastronomia,
    • rozrywka
    • usług finansowych czy ubezpieczeniowych.

Bezdzietni atrakcyjni marketingowo

Biorąc pod uwagę fakt, że Polska się starzeje i coraz mniej par decyduje się na dziecko, warto zdać sobie sprawę, że grupa bezdzietnych będzie stale się powiększać i rosnąć w siłę. Nie da się też zaprzeczyć, że jest to grupa szczególnie atrakcyjna dla marketerów ze względu na:

  • większą zasobność portfela (w porównaniu do rodziców),
  • większą ilość czasu wolnego.

Jednocześnie w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster wybrzmiewa wśród bezdzietnych poczucie bycia niezrozumianym przez społeczeństwo, a często także pomijanym czy niedostrzeganym. To bardzo ważny insight, który powinien skłonić zarówno marki, jak i instytucje publiczne do przemyśleń, jak budować bardziej inkluzywną komunikację i projektować usługi z myślą o tej grupie społecznej.

Instytut Badań Pollster opublikował raport „Bezdzietni”

„Bezdzietni” – raport Instytutu Badań Pollster

Raport można pobrać bezpłatnie ze strony Instytutu Badań Pollster.

O badaniu

Informacje pochodzą z badania dotyczącego osób bezdzietnych, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia 2025 r. metodą CAWI na próbie 3337 respondentów powyżej 18. roku życia (uczestników panelu badawczego ReaktorOpinii.pl). Próba była reprezentatywna pod względem struktury dla populacji Polaków w wieku 18+ pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu.

Doceniasz naszą pracę?

Postaw espresso redaktorom i pomóż tworzyć jeszcze lepsze treści.


Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 października 2025