Na walentynki zamierzamy wydać średnio 90 zł. Barometr Providenta
  • 0
  • 1
11.02.2019

Na walentynki zamierzamy wydać średnio 90 zł. Barometr Providenta

Wyniki cyklicznego badania „Barometr Providenta” wskazują, że w tym roku walentynki zamierza obchodzić 39 proc. Polaków. Najpopularniejszymi prezentami dla drugiej połówki będą kwiaty i słodycze. Chętnie spędzimy też ten wieczór na romantycznej kolacji. Średnio na święto zakochanych wydamy 90 zł. Jednocześnie połowa z nas deklaruje, że 14 lutego jest zwykłym dniem.

Z badania wynika, że mniej niż połowa Polaków zamierza obchodzić tegoroczne walentynki. W szczególnym świętowaniu tego dnia przodują mieszkańcy województwa lubuskiego. 49 proc. respondentów z tego regionu wskazało, że ma w planach obchodzenie święta zakochanych. Mniejsze znaczenie 14 lutego ma dla mieszkańców województwa małopolskiego – tam 21 proc. osób planuje coś specjalnego na walentynki 2019.

Dzień zakochanych chętniej celebrują kobiety – deklaruje tak 42 proc. z nich, ale 36 proc. mężczyzn przyznaje, że też zamierza obchodzić to święto. Walentynki to też ważny dzień dla młodych ludzi. 58 proc. osób w wieku 15–24 lata i 62 proc. osób do 34. roku życia zamierza tego dnia powiedzieć bliskiej osobie o swoich uczuciach.

Plany obchodzenia święta zakochanych ma w tym roku co druga osoba z wyższym wykształceniem i co czwarta z podstawowym lub zawodowym.

Prezent czy romantyczna kolacja?
Walentynki 2019 najczęściej obchodzone będą tradycyjnie. Co czwarta osoba przygotuje kolację. Częściej to kobiety (38 proc.) stawiają na scenariusz „przez żołądek do serca”. Jedną z najczęściej wskazywanych form celebrowania dnia zakochanych jest obdarowanie prezentem. Ponad 20 proc. Polaków kupi ukochanej osobie słodycze (23 proc.) lub kwiaty (21 proc.). 5 proc. badanych wyśle wybrance lub wybrankowi kojarzoną z tym świętem kartkę walentynkową.

Obchody walentynek różnią się w zależności od regionu Polski. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego przygotują kolację. Pary z lubuskiego obdarują się słodkościami, a zakochani z województwa zachodniopomorskiego, częściej niż inni mieszkańcy Polski, pójdą do kina.

Romantyzm kosztowniejszy dla panów
Uczestnicy badania „Barometr Providenta” zadeklarowali, że na walentynki 2019 wydadzą średnio 90 zł. Co czwarta osoba planująca obchody święta zakochanych przeznaczy na ten cel od 51 do 100 zł. Jednocześnie 62 proc. wszystkich respondentów odpowiedziało „tak” na pytanie, czy otrzymali kiedykolwiek prezent na walentynki. Jak się okazało, upominki częściej otrzymywały panie (70 proc.) niż panowie (55 proc.).

W przypadku walentynek szerszy gest mają mężczyźni, którzy planują wyjąć z portfela średnio 100 zł. Kobiety wydadzą o 20 zł mniej. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że panowie częściej zamierzają kupić bliskiej osobie prezent, a panie chętniej przygotują kolację w domu. Najwyższe kwoty na celebrowanie święta zakochanych, powyżej 300 zł, planuje wydać 3 proc. mężczyzn i 1 proc. kobiet – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

14 lutego bez walentynek
Dla 50 proc. respondentów badania 14 lutego jest tylko zwykłym dniem w kalendarzu. Powody, dla których nie świętują oni walentynek, są różne. 31 proc. twierdzi, że to zwyczaj skierowany do młodszych od nich. Już wśród 25-latków są osoby, które uważają, że wyrosły z obchodzenia święta zakochanych.

Blisko co czwarty badany przyznaje, że nie ma z kim spędzić 14 lutego. 23 proc. uważa, że uczucie powinno się okazywać każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Tyle samo (23 proc.) jest zdania, że walentynki to wyłącznie komercyjne święto.

 O badaniu
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które ma pozwolić na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae między 18 a 23 stycznia 2019 r. na ogólnopolskiej próbie 1009 Polaków w wieku 15+.

8 lutego 2019