Barometr Providenta: ponad połowa Polaków zamierza obchodzić walentynki
  • 0
  • 1
11.02.2020

Barometr Providenta: ponad połowa Polaków zamierza obchodzić walentynki

Polacy chętnie celebrują 14 lutego. Ponad 60 proc. z nas zamierza w tym roku obchodzić walentynki. Świętować będziemy przede wszystkim z partnerami, ale także z przyjaciółmi i rodziną.

Święto zakochanych cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jak wynika z badania Barometr Providenta, 61 proc. z nas zamierza obchodzić walentynki. W ubiegłym roku odsetek świętujących wyniósł 39 proc. Rosną także walentynkowe wydatki.

Nie tylko dla dwudziestolatków
Jak wynika z badania, walentynki najpopularniejsze są wśród trzydziesto- i czterdziestolatków. W tych grupach wiekowych świętować zamierza ponad 70 proc. respondentów. Wśród dwudziestolatków ten odsetek także jest wysoki i wynosi 65 proc. Choć najbardziej sceptycznie do tego święta podchodzą seniorzy, to spośród osób 60+ zamierza je obchodzić niemal połowa badanych.

Walentynki często odbierane są jako święto dla zakochanych nastolatków. Tymczasem najpopularniejsze jest ono wśród dorosłych osób będących już w stałych związkach lub małżeństwach. Dodatkowo, osoby w związkach małżeńskich częściej niż inni badani decydują się na bardziej wyszukane i osobiste prezenty, takie jak biżuteria czy perfumy – mówi Magdalena Maślana, ekspert ds. PR w Provident Polska.

Przez żołądek do serca
Uczucie i przywiązanie najchętniej okazujemy, przygotowując romantyczną kolację w domu. Takie plany na ten rok zadeklarowała 1/3 badanych. Na kulinarny prezent dla drugiej połówki częściej decydują się kobiety. 40 proc. z nich zamierza własnoręcznie przygotować wyjątkowy posiłek.

Polacy chętnie świętują także w restauracji – tak wskazało niemal 30 proc. respondentów. Co czwarty badany podaruje ukochanej osobie słodycze. Ten sposób okazywania uczuć większą popularnością cieszy się wśród mężczyzn. 30 proc. z nich ma w planach słodki prezent.

Wśród upominków wręczanych przez panów tradycyjnie królują jednak kwiaty (niemal 45 proc. z tej grupy). Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety w prezencie chcą dać biżuterię. Walentynki w kinie lub teatrze cieszą się natomiast takim samym zainteresowaniem wśród obu płci. Na atrakcje kulturalne zdecyduje się 1/5 badanych w obu grupach.

Plany walentynkowe wymagają pewnych nakładów finansowych. W tym roku na ich realizację zamierzamy wydać średnio 143,4 zł.

Dzień Zakochanych czy… przyjaciół
14 lutego najchętniej spędzamy oczywiście z drugą połówką. Tak wskazało 90 proc. badanych obchodzących walentynki. Coraz częściej decydujemy się jednak na świętowanie z przyjaciółmi. W 2020 r. niemal co dziesiąty badany chce spędzić walentynki w gronie bliskich znajomych.

Z kolei 3 proc. respondentów planuje spotkanie z rodzicami. Wśród rozwiedzionych osób, które zamierzają obchodzić to święto, 30 proc. spotka się z przyjaciółmi.

Prawie 40 proc. badanych niezainteresowanych walentynkami zwraca uwagę, że uczucia należy okazywać każdego dnia. Niewiele ponad 30 proc. uważa, że brakuje im towarzystwa. 27 proc. twierdzi natomiast, że jest to komercyjny zwyczaj.

O badaniu
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae metodą CAWI na próbie N=1413 dorosłych Polaków. Prowadzono je w dniach 20–24.01.2020 r.

  • 1
Jak Polacy zamierzają obchodzić walentynki?

Jak Polacy zamierzają obchodzić walentynki?

10 lutego 2020