Barbara Kurdej-Szatan i Mateusz Damięcki zamknięci w klatce w ramach akcji „Koniec epoki klatkowej”
  • 0
  • 17
9.10.2018

Barbara Kurdej-Szatan i Mateusz Damięcki zamknięci w klatce w ramach akcji „Koniec epoki klatkowej”

8 października w kinie Atlantic w Warszawie odbyła się polska premiera Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec epoki klatkowej”. Wzięli w niej udział Barbara Kurdej-Szatan i Mateusz Damięcki. Aktorzy wcielili się w role zwierząt, które hodowane są w klatkach w całej Europie.

Celem inicjatywy jest położenie kresu nieludzkiemu traktowaniu zwierząt hodowlanych trzymanych w klatkach. Autorem projektu jest organizacja Compassion Polska (CIWF Polska). Aktorzy zamknęli się w specjalnie dla nich przygotowanych klatkach, żeby przez chwilę poczuć się tak, jak miliony zwierząt każdego dnia.

Po odegraniu krótkiej roli podpisali Europejską Inicjatywę Obywatelską. Odebrali też od organizacji Compassion oficjalny certyfikat potwierdzający dodanie ich głosu wsparcia do pozostałych głosów płynących od obywateli Europy.

Premiera była jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w Polsce. Nasz kraj jest jednym z siedmiu państw tworzących komitet obywatelski, który reprezentuje obywateli w Unii Europejskiej. Polskę w tym komitecie reprezentuje z kolei Małgorzata Szadkowska z Compassion Polska.

W kolejnych dniach odbędą się wydarzenia inaugurujące inicjatywę w ponad dwudziestu innych europejskich krajach oraz w kilkunastu polskich miastach. Do Compassion dołączyło blisko 130 organizacji z całej Europy, w tym największe organizacje w Polsce. Mają one rok na zebranie co najmniej miliona podpisów obywateli UE pod inicjatywą. W Polsce chcą zebrać 100 tys. podpisów. Następnie podpisy trafią do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Jeśli inicjatywa się powiedzie, może w znaczący sposób zmienić cały system produkcji żywności i sektor hodowlany.

  • 17

9 października 2018

8 października 2018