Antysmogowy mural marki Aldi w Bielsku-Białej
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
8.10.2020

Antysmogowy mural marki Aldi w Bielsku-Białej

Aldi tworzy antysmogowy mural w Bielsku-Białej. Przez ponad 10 lat ma on zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza tak, jak robiłby to las o powierzchni ponad 100 m2, z kilkoma tysiącami drzew. Malowidło to efekt współpracy marki z Klubem Gaja. Jego autorką jest Ewa Ciepielewska z Grupy Luxus.

W 2019 r. Polska znalazła się na 10. miejscu w rankingu krajów pod względem zanieczyszczenia powietrza w Europie. Problem jakości powietrza nie jest więc kwestią abstrakcyjną, ale wiąże się bezpośrednio z jakością życia w naszych miastach. Dlatego Aldi we współpracy z Klubem Gaja, Galerią Bielską BWA i artystką Ewą Ciepielewską zainicjowało stworzenie muralu przy ulicy Mickiewicza, tuż obok pierwszego biura Klubu Gaja. Antysmogowy mural ma pochłaniać zanieczyszczenia z powietrza. Jego odsłonięcie odbędzie się 12 października o godzinie 12:00.

Praca przedstawia fragment lasu prześwietlonego wiosennym słońcem. Do jej wykonania użyte zostały specjalne farby antysmogowe firmy Airlite. Wykorzystują one proces podobny do fotosyntezy – z tą różnicą, że w farbach obecny jest dwutlenek tytanu wytwarzający reaktywne cząsteczki, które neutralizują zanieczyszczenie powietrza w obojętne związki. Dzięki temu namalowany na muralu las zmniejszy zanieczyszczenie powietrza tak, jak zrobiłby to posadzony las z kilkoma tysiącami drzew – tłumaczą inicjatorzy.

Wydarzeniem towarzyszącym odsłonięciu muralu będzie akcja sadzenia drzew i krzewów w Szkole Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej. Przedstawiciele Klubu Gaja, uczniowie, a także pracownicy Aldi posadzą m.in. głogi, leszczyny, aronie i byliny. Przeprowadzone zostaną również warsztaty budowania budek lęgowych dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy i motyli.

  • 1
antysmogowy mural

Powstaje antysmogowy mural w Bielsku-Białej

8 października 2020