Andrzej Bargiel na nartach w tramwaju w kampanii Fundacji Autyzm Up
  • 1
  • 5
2.04.2021

Andrzej Bargiel na nartach w tramwaju w kampanii Fundacji Autyzm Up

Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, który jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z K2, wziął udział w kampanii Fundacji Autyzm Up. Na zaproszenie Szymona – podopiecznego fundacji – wsiadł do tramwaju na nartach.

Zapytałam Andrzeja, czy zjeżdżając z K2, nie czuł strachu. „Gdybym się bał, to bym nie zjechał” – odpowiedział Andrzej Bargiel ze skromnym uśmiechem. I wtedy już wiedziałam, że jego udział w naszej kampanii to strzał w dziesiątkę. Że ten jego ekstremalny, szalony, niepowtarzalny zjazd można bez dwóch zdań porównać do wyjścia z domu osoby w spektrum autyzmu, zwykłej (dla nas, osób, które rozwijają się standardowo ) przejażdżki tramwajem.

Nam, Fundacji Autyzm Up, właśnie o to chodzi, żeby się nie bały. Ani one, osoby w spektrum, ani pasażerowie, którzy zazwyczaj nie mają pojęcia, czym jest autyzm, a niewiedza może wywoływać strach, dyskomfort i prowadzić do błędnych ocen. Jeśli się nie będą bali, to będą „zjeżdżali” – mówi Katarzyna Rybicka, wiceprezes Fundacji Autyzm Up.

Szymon Prokop, 11-letni bohater spotu, ma zespół Aspergera (spektrum autyzmu). Jest fanem komunikacji miejskiej. Zna na pamięć rozkłady jazdy, rozpoznaje rodzaje i typy wszystkich krakowskich autobusów. Nie ma jednak żadnych zahamowań. Jest bardzo bezpośredni, mówi wprost, co myśli, a to nie wszystkim się podoba. „To moje miejsce, ja tu zawsze siedzę!”. „Ale ten kierowca jeździ, jakiś pirat drogowy!”. „Przesuńcie się, muszę stać przy drzwiach!”. To tylko niektóre, łagodniejsze jego wypowiedzi, które niektórzy pasażerowie postrzegają jako bezczelne i publicznie osądzają rodziców za brak wychowania.

Takie sytuacje kompletnie nie pomagają. Rodzice Szymka robią, co mogą, żeby syn dostosował się do zasad, ale nie wszystko jest możliwe tu i teraz, albo koszt emocjonalny jest za wysoki. Zwracanie uwagi jeszcze mocniej napina Szymka, jego układ nerwowy wpada w tryb przeciążenia. U rodziców stres jest podwójny.

Kolega Szymona, Mateusz raz wpadł w panikę, bo mama pomyliła numer tramwaju i pojechali inną trasą, nie tą, co zwykle, utartą, znaną na pamięć. Powtarzalność to dla osób w spektrum bezpieczeństwo. Najmniejsze zachwianie potrafi sprawić, że czują się zagrożone i reagują bardzo gwałtownie. Mateusz zaczął krzyczeć i piszczeć.

Położył się na podłodze i musiałam go siłą wyciągnąć z tramwaju, raz, żeby szybko uniknąć karcących spojrzeń pasażerów, dwa, żeby przesiąść się na poprawny tramwaj. Nikt mi nie pomógł, nie zapytał, co może zrobić. Syn był nie do opanowania, ludzie gapili się na nas wymownie, chciało mi się płakać. Zdesperowana zadzwoniłam do męża, musiał wyjść z pracy i po nas przyjechać – mówi mama Mateusza.

Podopieczni Fundacji Autyzm Up bywają nadwrażliwi na dźwięki, na zapachy, na dotyk. Czując strach, uciekają w zachowania, które ich uspokajają, tłumią wywołany niepokój. Mogą się kiwać, chodzić tam i z powrotem, wydawać dźwięki, zatykać uszy, kulić się. Nikomu tym nie robią krzywdy. To nie są standardowe zachowania, ale dla osób w spektrum są bardzo pomocne, kojące. Fundacja radzi, by nie komentować ich, nie oceniać, nie udzielać opiekunom porad, jeśli o nie nie proszą.

W spocie z ust Szymona padają słowa: „Dla osób w spektrum autyzmu przejażdżka tramwajem może być niesamowitą wyprawą”. Pamiętajmy jednak, że życie w ciągłym napięciu, w stresie, pod ostrzałem komentarzy tej wyprawy nie ułatwia. Wręcz przeciwnie, sprawia, że jest jeszcze bardziej ekstremalna. Dlatego wspólnie z Andrzejem Bargielem fundacja prosi: „Nie oceniaj, każdy ma swoje K2”.

Z całego serca dziękujemy też Andrzejowi, to niesamowity człowiek. Skromny i bardzo wrażliwy. Ma w sobie ogromne pokłady spokoju i jesteśmy pewni, że pomoże wielu ludziom zdobyć ich własne K2 – podsumowuje Katarzyna Rybicka.

Spot „Nie oceniaj! Każdy ma swoje K2” można zobaczyć w kanale Fundacji Autyzm Up na YouTube i na jej profilu na Facebooku. Zrealizowano go dzięki współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie.

  • 5
Andrzej Bargiel

„Nie oceniaj! Każdy ma swoje K2” – tłumaczy Andrzej Bargiel

2 kwietnia 2021

1 kwietnia 2021