Amazon przejmuje sieć supermarketów Whole Foods. Rzuci wyzwanie Walmartowi?
  • 1
  • 0
16.06.2017

Amazon przejmuje sieć supermarketów Whole Foods. Rzuci wyzwanie Walmartowi?

Amazon przejął sieć supermarketów Whole Foods. Sieć znana jest ze sprzedaży drogich produktów wysokiej jakości, także organicznych. Dla Amazona to element planu mocniejszego wejścia na rynek handlu żywnością.

Wartość transakcji to 13,4 mld dolarów. Pierwszy sygnał świadczący o planach wejścia Amazona na rynek tradycyjnego handlu spożywczego nadszedł w grudniu 2016 r. Firma uruchomiła wtedy w Seattle eksperymentalny sklep Amazon Go.

To pilotażowy sklep spożywczy, w którym nie ma kas. Kupujący mogą po prostu zapakować towar do torby i wyjść. Zakupy rozliczane są później poprzez konto na Amazonie.

Czytaj więcej: Amazon uruchamia sklep bez kas

Jak napisał na Twitterze dziennikarz „Wall Street Journal” Dennis Berman, Amazon nie kupił tylko sieci supermarketów. Ważniejsze jest to, że 431 punktów Whole Foods to prestiżowo zlokalizowane centra dystrybucji wszystkiego, co Amazon sprzedaje. 

Gra toczy się o dużą stawkę. Rynek handlu żywnością wart jest tylko w USA 700–800 mld dol. W 1997 r., według szacunków magazynu „Fortune”, największą amerykańską siecią handlową był Walmart. Amazona nie było na liście. Dzisiaj niezagrożonym liderem w handlu jest Amazon.

***
Czytaj również:

  • 2

16 czerwca 2017

Czytaj także

14 czerwca 2017

Reklama
Czytaj także
Reklama