Aktywiści PETA oraz Fundacji Viva będą protestować przed sklepami Reserved z powodu kaszmiru
  • 1
  • 3
17.02.2020

Aktywiści PETA oraz Fundacji Viva będą protestować przed sklepami Reserved z powodu kaszmiru

Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva oraz PETA Deutschland organizują akcję uliczną, która ma pokazać prawdziwą cenę kaszmiru. Aktywiści zapowiadają protesty przed sklepami marki Reserved.

PETA opublikowała nagranie, które pokazuje pracowników fabryk kaszmiru w Mongolii i Chinach. Z tych dwóch krajów pochodzi 90% kaszmiru. Jak wskazują działacze, pracownicy ci brutalnie rzucają kozy na ziemię i wyrywają im futro za pomocą metalowych grzebieni. Kiedy wełna zwierząt nie jest już przydatna dla przemysłu, są one ogłuszane przez uderzenie młotkiem w głowę i podcina się im gardła.

Uwaga, wideo przedstawia brutalne sceny

Organizacje prozwierzęce zachęcają, by podpisać petycję i wezwać w ten sposób sieć Reserved do rezygnacji z używania kaszmiru w swoich produktach.

Ponadto zaplanowano akcje uliczne. Aktywiści będą protestować przed sklepami tej marki. Protesty odbędą się w siedmiu polskich miastach:

  • 18.02 w Poznaniu
  • 19.02 we Wrocławiu
  • 19.02 w Katowicach
  • 20.02 w Warszawie
  • 21.02 w Łodzi
  • 22.02 w Bydgoszczy
  • 24.02 w Gdańsku

Organizacje zachęcają też do sprawdzania metek ubrań. Jak wskazują, małe ilości kaszmiru znajdują się również w tańszych ubraniach. Można go znaleźć m.in. w swetrach, kurtkach, szalikach, płaszczach, kocach czy obiciach tapicerskich. Aby zrobić jedną kurtkę kaszmirową, trzeba ogolić nawet do sześciu kóz.

https://www.instagram.com/p/B8eMbOxBCC5/

https://www.instagram.com/p/B8eo-j1D8zr/

View this post on Instagram

Wzywamy sieć Reserved do rezygnacji z kaszmiru! Nagrania z najnowszego śledztwa PETY pokazują pracowników fabryk kaszmiru w Mongolii I Chinach (z tych 2 krajów pochodzi 90 % kaszmiru) którzy brutalnie rzucają kozy na ziemię i wyrywają im futro za pomocą metalowych grzebieni. Kiedy ich wełna nie jest już przydatna dla przemysłu, pracownicy ogłuszają je przez uderzenie młotkiem w głowę i podcinają im gardła. W Poznaniu widzimy się na akcji 18.02 o 16:30 na Moście Dworcowym koło Avenidy! Link w bio #reserved #kaszmir #stopanimalabuse #animalrights #animalliberation #peta #viva #poznan #activism #animalactivism #animals #veganism #ethicalliving #clothes #goats #loveanimals #govegan #volunteering

A post shared by Fundacja Viva! w Poznaniu (@viva_poznan) on

Ponadto organizacje przekonują, że nie ma żadnego konkretnego powodu, by nosić kaszmir pochodzący z brutalnej hodowli kóz. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, można bez problemu kupić odzież i dodatki, przy produkcji których nie zginęło żadne zwierzę.

PETA i współpracujące z nią organizacje pokazały nagrania ze śledztwa wielu firmom. Firmy takie jak H&M, Asos, Tom Tailor czy Ulla Popken zrezygnowały z kaszmiru. Teraz czas na Reserved – wskazują aktywiści.

[Aktualizacja]
Firma Reserved na swojej stronie internetowej zamieściła oficjalne stanowisko w sprawie produktów z domieszką kaszmiru. Wyraża oburzenie „brakiem etyki i manipulacją ze strony Fundacji Viva”. Rozważa też możliwość wstąpienia na drogę prawną przeciwko fundacji.

Stanowisko LPP w sprawie produktów z domieszką kaszmiru
W ślad za działaniami Fundacji Viva wymierzonymi przeciwko marce Reserved zgłaszamy nasze zastrzeżenia co do motywów, jakimi kieruje się ta organizacja.

LPP – właściciel marki Reserved – jesienią ubiegłego roku opublikował założenia nowej strategii zrównoważonego rozwoju. Jednym z jej filarów jest kwestia humanitarnego traktowania zwierząt. Już wówczas zakomunikowaliśmy, że od 2021 r. wełna, w tym kaszmir, używane do produkcji naszych ubrań będzie pochodziła wyłącznie z certyfikowanych i sprawdzonych źródeł, gwarantujących dobro zwierząt.

Deklarowaliśmy, że jeśli nie uda nam się zdobyć tego surowca w ten sposób, zrezygnujemy z dalszego jego stosowania. To stanowisko przekazaliśmy wtedy organizacji PETA Niemcy. Identyczny mechanizm działania wprowadziliśmy wcześniej odnośnie moheru i od 2020 nie używamy go w swoich kolekcjach.

Pomimo tego Fundacja Viva wraz z PETA Niemcy podjęła w lutym br. wzmożony atak przeciwko naszej marce, próbując przekonać opinię publiczną, że wykorzystywane przez nas surowce są pozyskiwane w sposób niehumanitarny. Na dowód tego posługuje się regularnie zdjęciami i filmami przygotowanymi przez PETA Niemcy pokazującymi drastyczne obrazy, nie mające związku z marką Reserved, aby tym samym wpłynąć na opinię publiczną i oczernić nasze dobre imię. Wykorzystuje w tej manipulacji media społecznościowe i tradycyjne.

Drugą kwestią poddającą w wątpliwość rzeczywiste zamiary organizacji jest fakt, że bojkot oraz siłowe rozwiązania skierowane zostały przeciwko firmie, która w porównaniu do konkurencyjnych producentów odzieżowych w niewielkim stopniu wykorzystuje do produkcji kaszmir. W nadchodzących kolekcjach marki Reserved stanowi on śladowy udział, bo zaledwie 0,007% (oznacza to, że na sto tysięcy sztuk odzieży jedynie 7 zawiera kaszmir).

Jak dotąd Fundacja Viva nie wyjaśniła, dlaczego tylko nasza marka stała się celem jej bezpodstawnych ataków. Co zastanawiające, rozpoczynając swe nawoływania w Internecie do udziału w masowych protestach przeciwko naszej marce, wcześniej nie kontaktowała się z nami w tym temacie. Nie otrzymaliśmy informacji, z których farm pochodzą zdjęcia i filmy z maja ubiegłego roku, co, jeśli należałyby do któregokolwiek naszego dostawcy, pozwoliłoby na naszą zdecydowaną reakcję.

Pomimo naszego zobowiązania, że w przypadku braku możliwości pozyskiwania certyfikowanego kaszmiru całkowicie wyeliminujemy go z naszych kolekcji, organizacja Viva nadal nie odstąpiła od dalszego szkalowania naszej marki. Do dziś nie odpowiedziała też na oficjalne wyjaśnienia, które przekazaliśmy jej tuż po ujawnieniu, że nawołuje ona w mediach społecznościowych do masowych protestów pod salonami Reserved. Co więcej, w dyskusjach internetowych prowadzonych na własnym profilu mamy dowody na to, że Fundacja Viva usuwała i ukrywała nasze komentarze, chcąc całkowicie odizolować internautów od stanowiska prezentowanego przez LPP.

Jako firma, która od lat dba o transparentność swojego działania, zawsze jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję. Tak miało miejsce również i w tym przypadku. Jednak Fundacja Viva świadomie to ignoruje, prezentując publicznie jednostronne i nierzetelne informacje.

Chcąc zachować transparentność naszych działań, zdecydowaliśmy się na kolejny krok. Oświadczamy, że do czasu finalizacji umów z certyfikowanymi farmami, skąd pozyskiwany jest kaszmir, postanowiliśmy całkowicie zawiesić sprzedaż ubrań zawierających kaszmir w kolekcji SS20.

Jednakże wyrażamy oburzenie brakiem etyki i manipulacją ze strony Fundacji Viva. Mamy wątpliwości co do prawdziwych pobudek, którymi kieruje się ta organizacja, oraz jej rzeczywistej troski o dobro zwierząt. W związku z tym rozważamy możliwość wstąpienia na drogę prawną przeciwko Fundacji Viva, która z nieznanych nam powodów postanowiła oczernić dobre imię marki Reserved, powołując się fałszywie na kwestie obrony zwierząt.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich firm odzieżowych, które kierują się prawdziwą troską o losy kóz kaszmirskich, do podjęcia wspólnych z LPP działań na rzecz odpowiedzialnego pozyskiwania tego surowca. Porozumienie branżowe znacząco wspomoże i przyspieszy edukację farmerów i zwiększanie standardów humanitarnego traktowania zwierząt.

  • 3
kaszmir

Skąd pochodzi kaszmir? fot. Krzysztof Ratnicyn

fot. Krzysztof Ratnicyn

fot. Krzysztof Ratnicyn

Marcys

1 miesiąc temu

Straciłam szacunek do tej fundacji. Jasne sama sprawa jest istotna, ale dlaczego protestują przeciwko jednej marce, przecież w każdej innej również są ubrania z kaszmiru, w dodatku w znacznie większych ilościach. Dziwne to wygląda. Przeciętna osoba będzie miała zakłamany obraz tego jak jest w rzeczywistości.

Rozwiń komentarze

17 lutego 2020

14 lutego 2020