94 mln zł ekwiwalentu reklamowego dla PKO BP dzięki Ekstraklasie
 • 0
 • 1
26.11.2019

94 mln zł ekwiwalentu reklamowego dla PKO BP dzięki Ekstraklasie

Ekstraklasa wygenerowała dla PKO Banku Polskiego 94 mln zł w postaci ekwiwalentu reklamowego w okresie lipiec – październik 2019 r. Przez 3,5 miesiąca od startu rozgrywek na temat sponsora tytularnego w kontekście najwyższej polskiej ligi piłkarskiej ukazało się ponad 37,7 tys. publikacji.

Według raportu agencji Sponsoring Insight największy ekwiwalent reklamowy dla PKO Banku Polskiego pod kątem Ekstraklasy wypracowała telewizja. Ukazało się w niej 4,4 tys. materiałów. Liczba ta uwzględnia transmisje meczowe, z których wliczane są fragmenty z wystarczająco dużą widocznością marki. Wartość materiałów telewizyjnych wyniosła prawie 49 mln zł.

Najwięcej publikacji na temat sponsora tytularnego ukazało się natomiast w Internecie. Liczba wzmianek w tym kanale, łącznie z social media, przekroczyła 30,6 tys. Wygenerowało to 38 mln zł ekwiwalentu reklamowego. W prasie ukazało się 2,1 tys. artykułów. Ich wartość reklamowa sięgnęła 5,6 mln zł. W radiu marka PKO Bank Polski w kontekście Ekstraklasy pojawiła się ponad 620 razy, co odpowiada wartości 1,5 mln zł ekwiwalentu reklamowego.

Konsekwentnie rozwijająca się biznesowo i profesjonalizująca Ekstraklasa jest coraz bardziej atrakcyjna dla sponsorów pod kątem marketingowym. Jest przy tym bardzo silna medialnie, gwarantując szeroką, a przede wszystkim wartościową ekspozycję w materiałach prasowych czy telewizyjnych.

Potwierdza to również imponujący ekwiwalent wypracowany w tak krótkim czasie dla naszego partnera tytularnego, PKO Banku Polskiego. Od startu sezonu wielokrotnie przekroczył on roczną wartość kontraktu. A to nie koniec dobrych efektów inwestowania w profesjonalną piłkę klubową, bo należy pamiętać, że to jedynie wartość ekwiwalentu wygenerowana przez media.

Każda kolejka Ekstraklasy gromadzi tysiące kibiców na stadionach i wokół klubów Ekstraklasy, gdzie również promowana jest marka naszego partnera. To pozwala nam szacować, że wartość efektów naszej współpracy jest znacznie wyższa – zaznacza Marcin Mikucki, dyrektor departamentu komunikacji, marketingu i sprzedaży w Ekstraklasie.

PKO Bank Polski jest sponsorem tytularnym Ekstraklasy od początku sezonu 2019/2020. W rezultacie marka partnera obecna jest na wszystkich 296 meczach. Logotyp rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy prezentowany jest m.in. na koszulkach piłkarzy, w przestrzeni reklamowej wszystkich 16 stadionów, w trakcie transmisji telewizyjnych meczów, a także we wszystkich kanałach komunikacji prowadzonych przez kluby i ligę.

W oficjalnej aplikacji mobilnej Ekstraklasy PKO BP jest partnerem quizów będących połączeniem rywalizacji i edukacji na temat polskiej ligi. W ramach współpracy PKO BP realizuje również szereg projektów dodatkowych dla klubów, piłkarzy oraz kibiców. To m.in.:

 • program partnerski, który umożliwia pozyskanie znaczących środków finansowych,
 • autorska kategoria nagrody dla Młodzieżowca Miesiąca,
 • emisja oficjalnych kart klubów Ekstraklasy,
 • projekt dla kibiców – klientów banku: „Kanapa kibica”.

O badaniu
Badanie efektywności ekspozycji sponsoringowej w mediach realizowane przez Sponsoring Insight objęło materiały redakcyjne w prasie, Internecie, radiu, telewizji oraz social media. Były to materiały z okresu lipiec – październik 2019 r., w których pojawiła się nazwa lub logotyp sponsora tytularnego Ekstraklasy, PKO BP.

Przy wycenie pod uwagę brane były m.in.: wielkość, czas trwania i popularność materiału, liczba, lokalizacja i kategoria ekspozycji, cena spotu, strony reklamowej, CPT i CPC, a także dane telemetryczne.

 • 1
Ekwiwalent reklamowy PKO BP Ekstraklasy

Ekwiwalent reklamowy PKO BP Ekstraklasy

26 listopada 2019

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
26.11.2019

Black Friday oraz Singles Day przebijają Boże Narodzenie i styczniowe wyprzedaże. Analiza GfK

W zakresie elektroniki użytkowej, konsumenckiej i dóbr trwałych wartość sprzedaży w tygodniu, w którym przypada Black Friday, przewyższa bożonarodzeniowe obroty sklepów na rynkach w: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Brazylii – pokazuje analiza GfK. W Chinach najważniejszą okazję do skorzystania z promocji stanowi Singles Day, który generuje przychody trzykrotnie wyższe niż w przeciętnym tygodniu.

25 listopada 2019