Czy istnieje płeć marki?Czy istnieje płeć marki?Czy istnieje płeć marki?Czy istnieje płeć marki?
Atrybuty żeńskie, męskie, nieżeńskie i niemęskie mogą się mieszać (fot. stormy/Fotolia)

Czy istnieje płeć marki?

Czy istnieje płeć marki?
Marzena Żurawicka

Marzena Żurawicka

-

Semiotic Solutions, Visual & Narrative Institute

Marzena Żurawicka

Marzena Żurawicka

Semiotic Solutions
Visual & Narrative Institute

Wprowadzała semiotykę na polski rynek marketingowy. Z wykształcenia jest kulturoznawczynią, specjalistką w zaawansowanych analizach wizualnych i językowych. Brała udział w ponad 250 projektach semiokulturowych dla światowych i polskich marek. Jest autorką wielu publikacji popularyzujących semiotykę w marketingu. Ma na swoim koncie kilkanaście wystąpień podczas polskich i międzynarodowych konferencji.

Czy marce można nadać płeć, tak by realizowała postawione przed nią cele biznesowe? I czy „kobiecość” i „męskość” to jedyne możliwości? Oto przykład ustalania płci marki w badaniu semiotycznym – pierwszy krok do świadomego wpływania na ten istotny aspekt tożsamości brandu.

Kiedyś konsumenci identyfikowali płeć marki bez większych trudności. Wystarczyło w komunikacji reklamowej posłużyć się znakiem mężczyzny lub kobiety oraz przedmiotami, które jednoznacznie reprezentowały ich świat.

Na przykład przedmiotem-znakiem męskości w polskiej kulturze była jednorazowa maszynka do golenia, a kobiecości – perfumy. Na określenie męskiego zapachu w ogóle nie używano pojęcia perfumy, tylko woda toaletowa.

Obecnie możesz przeczytać
1 artykuł dziennie

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do

4915 artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestracja